Difference between revisions of "Tyrosh (Tulen ja Jään Laulu)"
| Line 73: | Line 73: | ||
== Henkilöitä == | == Henkilöitä == | ||
| − | [[File:Gyles_Kalmankoura.jpg|left|thumb]] | + | [[File:Gyles_Kalmankoura.jpg|left|thumb|Gyles Kalmankoura]] |
'''Gyles Kalmankuori''' - Rikkokiven lordi. | '''Gyles Kalmankuori''' - Rikkokiven lordi. | ||
Revision as of 17:46, 14 December 2015
Tyroshin vapaakaupunki
Vaakuna: Tyroshin majakka
Yleistä
Tyrosh on perustettu tuhat vuotta sitten alunperin Valyrialaisen sotilasleirin ympärille. Valyrian imperiumin hajottua Tyrosh itsenäistyi ja tuli tunnetuksi piakkoin Valyrian tuhon jälkeen alueelta löydetysitä kotiloista, joista voidaan valmistaa erityistä purppuraväriä. Vaikka kaupankäynti onkin Tyroshilaisten parissa nykyisin sotimista arvostetumpaa on Tyroshin kulttuurissa ja politiikassa nähtävissä vieläkin sotilaallisen hierarkian piirteitä. Tyroshin pääelinkeino on purppuravärin valmistus ja myynti. Kotiloiden kerääminen ja värin valmistus vaativat kuitenkin valtavasti työvoimaa, jota varten Tyroshilaiset käyttävät orjia. Tämän vuoksi orjakauppa on myös tärkeässä roolissa Tyroshin taloudessa. Tyroshilaisten orjakaleerien kapteenit tunnetaan lahjakkaina merenkävijöinä ja röyhkeinä kaappareina, jotka purjehtivat ympäri Essosta poiketen joskus myös Westerosin puolella. Koska Tyrohilaisen purppuran valmistus ei vaadi orjilta erityisiä taitoja tai ominaisuuksia orjakaapparit myyvät eksoottisemmat ja koulutetummat orjat hyvällä hinnalla muihin kaupunkeihin ja säästävät kouluttamattomat työorjat kotilonkerääjiksi omaan kaupunkiinsa. Purppuranvalmistuksen keskittyessä voimakkaimmille suvuille Tyroshissa elää myös kohtalaisen kookas vapaa käsityöläisten luokka, jotka tunnetaan erityisesti metallisepän taidoistaan. Tyroshin seuraavaksi tärkein vientituote purppuran ja orjien jälkeen ovatkin haarniskat. Tyroshista löytyy myös useita kidutusvälineisiin erikoistuneita seppiä.
Tyroshin vapaakaupunkia hallitsee Arkontiksi kutsuttu monarkki, joka valitaan elinikäisesti kaupungin varakkaimpien sukujen keskinäisillä vaaleilla. Kaupungissa suvaitaan kaikkia uskontoja ja yksikään niistä ei ole noussut hallitsevaan asemaan. Lukuisten uskontojen joukossa on myös muutamia vain Tyroshissa palvottuja jumaluuksia, kuten Kolmikasvoinen Jumala ja Juopunut Jumala. Tyroshilla on kookas laivasto, mutta Tyroshin todellisen merellisen voiman muodostavat kaapparit ja orjakauppiaat. Tyroshin Arkontti rahoittaa jatkuvasti lukuisia erikokoisia, yksityisiä kaapparilaivastoja jotka taistelevat Astinkivien ja Kiistellyiden maiden herruudesta muiden vapaiden kaupunkien, merirosvojen ja palkkasoturien kanssa.
Satama
Satama sijaitsee lahden pohjukassa "Verisen Tornin" linnakkeen ja allonmurtajaketjun suojaamana. Sataman tärkeimmät säädökset liittyvät tavaroiden ja henkilöiden tullaukseen:
1. Tavaroiden tullaus on riippuvainen pakkauskoosta ja pakkausmateriaalin tyypistä. Suuremmat ja monimutkaisemmat pakkaukset sisältävät suuremmat tullit.
2. Satamakadulta kaupunkiin poistuva henkilöstö on listattava nimellä, sukupuolella, tuntomerkeillä ja sosiaalisella asemalla (aatelinen, vapaa, orja). Ulkomaalaiset orjat saavat keraamisen ”kolikon” tunnukseksi.
3. Tullaus on säädelty tarkkaan Arkontin laissa, mutta laiturit kuuluvat eri aatelissuvuilla ja tullauksen hoitavat aatelissukujen omat asemiehet.
Westerosin kauppalupa on kolmella aatelishuoneella, joten ”Vesilordeja”, joiden kanssa suuremmat Westerosilaiset kaleerit joutuvat asioimaan ovat Daltis (”Kissakypärät”), Egenis (”Apinakypärät”) ja Hoatis (”Sarvisammakkokypärät”). Nämä Vesilordit määrittävät miten massiivista ja vaikeaselkoista Arkontin Tullikoodeksia heidän hallinnoimillaan laitureilla tulkitaan. Tullimaksujen määräämisen ja keräämisen lisäksi Daltiksen ja Egeniksen suvut myyvät tietynlaisia "vakuuskirjoja", jotka takaavat sen, että Tyroshin mandaatilla toimivien kaappareiden uhreiksi jääneiden laivojen miehistöjä ei myydä orjiksi mikäli laivaa koskeva vakuuskirja on voimassa.
Henkilöitä
Mestari Tyregg Hoatis - Hoatiksen suvun vanha päämies. Westerosin purppurakaupan avainhenkilö Tyroshissa.
Taisha Jacharys - Tyregg Hoatiksen nuori vaimo.
Haris Majatalonpitäjä - Taikuuden parissa harrasteleva majatalonpitäjä jonka katon alla majailee mitä kummallisinta väkeä.
Rapu - Volantikseen "joen länsipuolelle" suhteita omaava vanha nainen, joka järjestää karanneille orjille pakomatkan Tyroshin satamakadulta eteenpäin.
Velho - Rautasaarelainen nainen, joka kauppaa harvinaisia erikoisuuksia ja unohdettua tietoa kultaa vastaan.
Garin Satakieli - Trubaduuri joka pääsi juuri ja juuri pakoon Rikkokiveltä jouduttuaan lordin epäsuosioon.
Rikkokiven satama
Vaakuna: Lohikäärmettä muistuttava lentävä merihirviö
Yleistä
Rikkokiven satama sijaitsee pienellä saarella Tyroshista etelään. Saari on karu ja vedet hankalasti navigoitavissa, mutta satama on helposti puolustettavissa ja sieltä on hyvät meriyhteydet puolesta Tyroshin ja Myrin suuntaan. Satamaa hallitsee paikallinen pikkuruhtinas Gylen Kalmankuori. Gyles tarjoaa suojaa ja täydennyksiä pienemmille laivastoille ja yksittäisille laivoille, mutta hänen itsepäinen itsenäisyytensä on saattanut hänet ajoittain hankauksiin useiden Vapaakaupunkien kanssa. Toistaiseksi hänen satamansa on kuitenkin ollut liian pieni ja karu, että yksikään kaupungeista olisi lähettänyt oikeaa armeijaa haastamaan hänen herruuttaan ja tällä hetkellä hän on vannonut muodollisesti uskollisuutta Tyroshin vapaakaupungille. Kyseenalaista on, kuinka pitkälle tämä vala häntä sitoo.
Sataman, sen lähellä olevan kylän ja majakkakartanon lisäksi saarella sijaitsee kaksi muutakin merkittävää kohdetta. Saaren eteläisessä kärjessä on Hirvaan ja Sypressin Temppeli, joka on paikallinen septri. Temppelissä palvelee jatkuvasti toistakymmentä nuorta septaa, jotka opiskelevat siellä eläintenhoitoon ja maanviljelykseen liittyviä taitoja. Westerosissa tyypillisistä septreistä poiketen suurin osa temppelin noviiseista ei sitoudu septoiksi koko elämänsä ajaksi, vaan he palaavat muutamien vuosien opiskelun jälkeen takaisin kotikyliinsä.
Saaren pohjoisrannikolla sijaitsee sairassiirtola, jonne mantereella asuvat ihmiset lähettävät harmaasuomurokkoon sairastuneita ja vaarallisia hulluja eristyksiin. Harmaasuomurokon mahdollinen leviäminen huolestuttaa luonnollisesti kaikkia saaren asukkaita, joten Rikkokiven väki on asuttanut joukon vartijoita siirtolan lähistölle. Näiden synkkien "päämiesten" tehtävä on estää taudin leviäminen ja surmata kaikki jotka yrittävät paeta siirtolasta.
Armeija
Rikkokiven ainoa armeija on kylää ja majakkaa puolustava varusväki, joka on värvätty paikallisen köyhälistön joukosta. Varusväen varustus on sekalainen ja palkka huono, mutta he ovat uskollisia Gylesille koska hän antaa heille merkittäviä vapauksia verotuksen ja tullimaksujen suhteen, sekä on jopa vapauttanut heidät oikeudellisesta vastuusta monien "pienempien rikosten" osalta.
Henkilöitä
Gyles Kalmankuori - Rikkokiven lordi.
Maege Kalmankoura - Rikkokiven perillinen.
Ser Hibald Saan - Rikkokiven vanha asemestari.
Ser Lewys - Yksi Rikkokiven nuorista ritareista. Kuoli Rikkokiven valtauksen yhteydessä 300 AL.
