Difference between revisions of "Yövartion Talous (Tulen ja Jään Laulu)"
| Line 10: | Line 10: | ||
Rakennustyö aloittaminen vaatii vähintään yhden resurssipisteen ja työtä on pidettävä yllä maksamalla kuukausittain lisää. Rakennustyöhön voi sitoa resursseja vähitellen tai vaikka kaikki tarvittavat resurssit kerrallaan. Käytännössä Puolustusresurssin sijoittaminen rakennustyöhön tarkoittaa sitä työtä mitä linnakkeen omat rakentajat tekevät. Puolustusresurssi sitoutuu uuteen rakennusprojektiin koska rakentajat eivät projektin aikana ehdi keskittyä muiden linnoitteiden ylläpitoon ja projektin valmistuttua osa heidän työstään kuluu jatkuvasti uuden rakennuksen huoltamiseen. | Rakennustyö aloittaminen vaatii vähintään yhden resurssipisteen ja työtä on pidettävä yllä maksamalla kuukausittain lisää. Rakennustyöhön voi sitoa resursseja vähitellen tai vaikka kaikki tarvittavat resurssit kerrallaan. Käytännössä Puolustusresurssin sijoittaminen rakennustyöhön tarkoittaa sitä työtä mitä linnakkeen omat rakentajat tekevät. Puolustusresurssi sitoutuu uuteen rakennusprojektiin koska rakentajat eivät projektin aikana ehdi keskittyä muiden linnoitteiden ylläpitoon ja projektin valmistuttua osa heidän työstään kuluu jatkuvasti uuden rakennuksen huoltamiseen. | ||
| + | |||
| + | Varallisuuden sitominen rakennustöihin tarkoittaa sitä, että rakennustyön avuksi palkataan ulkopuolista työvoimaa ja rakennusmateriaaleja ostetaan mahdollisesti omien maiden ulkopuolelta. | ||
<br> | <br> | ||
<br> | <br> | ||
Revision as of 06:57, 12 February 2015
Yövartion linnake muistuttaa monilla tavoin köyhää aatelishuonetta, mutta toisaalta samanaikaisesti se poikkeaa merkittävällä tavalla kaikista aatelishuoneista. Näiden eroavaisuuksien vuoksi linnakkeen talous toimii myös hiukan tavallisesta aateliskartanosta poikkeavalla tavalla.
Linnake
Monet aatelishuoneet sijoittavat merkittävän osa varallisuudestaan linnakkeen ylläpitämiseen, mutta Yövartiossa tämä korostuu sillä linnoituslaitteet ovat omalla tavallaan Yövartion olemassaolon edellytys. Yövartion linnakkeen tornit ja hallit eivät ole vain viimeinen turvapaikka, vaan samalla myös linnakkeen miesten ainoa koti ja tärkein puolustuslinja sekä heidän mailleen, että koko ihmisten maille. Tämän takia linnakkeen ylläpidon tulisi aina olla Yövartio tärkein tehtävä.
Rakennustyöt
Linnake ei voi vaihtaa Puolustusresurssia (Defense) mihinkään muuhun resurssiin. Puolustuslaitteiden, kuten uusien tornien ja hallien, korjaamiseen ja rakentamiseen voi käyttää vapaana olevaa Puolustusresurssia tai Varallisuutta (Wealth).
Rakennustyö aloittaminen vaatii vähintään yhden resurssipisteen ja työtä on pidettävä yllä maksamalla kuukausittain lisää. Rakennustyöhön voi sitoa resursseja vähitellen tai vaikka kaikki tarvittavat resurssit kerrallaan. Käytännössä Puolustusresurssin sijoittaminen rakennustyöhön tarkoittaa sitä työtä mitä linnakkeen omat rakentajat tekevät. Puolustusresurssi sitoutuu uuteen rakennusprojektiin koska rakentajat eivät projektin aikana ehdi keskittyä muiden linnoitteiden ylläpitoon ja projektin valmistuttua osa heidän työstään kuluu jatkuvasti uuden rakennuksen huoltamiseen.
Varallisuuden sitominen rakennustöihin tarkoittaa sitä, että rakennustyön avuksi palkataan ulkopuolista työvoimaa ja rakennusmateriaaleja ostetaan mahdollisesti omien maiden ulkopuolelta.
Vaikutusvalta
Yövartio on sitoutunut pysyttäytymään erossa Seitsemän Kuningaskunnan politiikasta ja valtataisteluista. Yövartio miehet eivät saa perillisiä, eivät solmi naimakauppoja eivätkä lähetä lapsiaan toisten aatelissukujen kartanoihin oppimaan tapoja ja luomaan liittolaissuhteita. Tästä johtuen Yövartio linnakkeen virkaatekevän komentajan tärkein vaikutusvalta on se, mitä hän nauttii alueensa väestön ja muiden Yövartion linnakkeiden parissa.
Maat, Laki ja Väestö
Sotavoima
Varallisuus