Olemme päivittäneet yhdistyksen verkkopalvelun tietosuojaselosteen vastaamaan EU:n tietosuoja-asetuksen (GDPR) vaatimuksia.

Tietosuojaselosteessa kerromme, mitä henkilötietoja keräämme yhdistyksen verkkopalvelun käyttäjistä, miten käytämme niitä ja miten huolehdimme niiden suojaamisesta.

Seloste on luettavissa täällä

Olemme myös päivittäneet yhdistyksen verkkosivujen käyttöehdot. Verkkosivuston käyttö edellyttää, että käyttäjä sitoutuu noudattamaan näitä käyttöehtoja. Käyttöehdot muodostavat sitovan sopimuksen sinun ja yhdistyksen välillä.

Tutustu huolellisesti näihin käyttöehtoihin. Käyttämällä verkkosivustoa vahvistat lukeneesi, ymmärtäneesi ja hyväksyneesi käyttöehdot sekä antaneesi suostumuksesi käyttöehdoissa kuvattuun henkilötietojen käsittelyyn.

Käyttöehdot ovat luettavissa täällä

Kesäleiri 14.-20.7. Kesärinteellä

edited January 1970 in Yhdistysasiat
Ensi viikolla järjestetään yhdistyksen perinteinen kesäleiri Kesärinteen leirikeskuksessa Keravalla. Luvassa todennäköisesti makkaran paistoa, pihalla notkumista ja ehkä jopa roolipelejäkin.

Comments

  • Pelejä kesäleirille:

    Traveller: Bootstrap keskiviikkona
    D&D: Satunnaiset sankarit
    Kingdom: X-COM
    Dungeon World: "joku muinainen D&D-seikkailu"
    Mitä muuta arkistojen kätköistä löytyykään..
  • Kurryn kesäleiri - kesän kohokohta!
  • Itse otan mukaan ainakin Conanin jatko-osan Conan Against Darkness ja Chaos Space Marine -pelin käyttäen Black Crusadea. Yksi-kaksi peliä lisää noiden lisäksi ehkä vielä jos ehtii valmistella.

  • on 1404917162:


    Kurryn kesäleiri - kesän kohokohta!


    Heti Märkiön jälkeen. ;)

  • on 1404917187:


    Itse otan mukaan ainakin Conanin jatko-osan Conan Against Darkness ja Chaos Space Marine -pelin käyttäen Black Crusadea. Yksi-kaksi peliä lisää noiden lisäksi ehkä vielä jos ehtii valmistella.


    Conan!
  • Maneater Season 2 ja Tulen ja Jään Laulusta kaikki mahdolliset setit. Muita mahdollisesti sitä mukaan, kun ehtiin valmiiksi.

  • on 1404921593:


    on 1404917187:


    Itse otan mukaan ainakin Conanin jatko-osan Conan Against Darkness ja Chaos Space Marine -pelin käyttäen Black Crusadea. Yksi-kaksi peliä lisää noiden lisäksi ehkä vielä jos ehtii valmistella.


    Conan!


    https://www.youtube.com/watch?v=g3If0rjk76I

  • on 1404922065:


    Maneater Season 2 ja Tulen ja Jään Laulusta kaikki mahdolliset setit. Muita mahdollisesti sitä mukaan, kun ehtiin valmiiksi.


    Manwatch!
  • Olen tulossa paikalle ainakin viikonlopuksi ja viikolla pääsen paikalle yhdeksi tai kahdeksi illaksi jos pelataan jotain kampanjaa johon minulla on hahmo.
  • Olen tulossa leirille jo maanantaina, mutta tarvitsen kyydin.
  • Manwatchia ei ainakaan ti, koska en tule olemaan ainakaan tiistaina paikalla.
  • Jees, mä myös olisin kiinnostunut tietämään, mikäli on sellaista peliä tiedossa, johon minulla on hahmo. Olen koko viikon normisti virka-aikaan töissä, mutta voinen arkena tulla ainakin yhtenä iltana leireilemään ja loma kun koittaa perjantaina tulen koko viikonlopuksi. Eli jos esim. Pol voisi tänne tai tekstarilla ilmoitella, milloin esim. Cassanaa tai Myaa voisi pelailla niin kiitti. :) 
    Ja tietty oneshotit D&D:tä toimii aina hyvin. :)
  • Kesäleirin osalta tarvittaisiin akuutisti Urho, joka voi käydä hakemassa lerikeskuksen avaimet keravan nuorisotoimesta huomenna.
  • Hei,

    Olen tulossa leirille joko keskiviikkona tai torstaina aina perjantaihin tai lauantaihin asti. Jos vapaita ja kiinnostuneita pelaajia löytyy, on alustavasti tarjolla alla esiteltyjä tarinavaihtoehtoja.

    GRAINS OF AN EMPIRE

    On kulunut useita vuodenaikoja Laakeriruusun kaaderin ja raaka-lyyriumia salakuljettaneiden lainsuojattomien välisestä öisestä kohtaamisesta. Tunnustaan rintapielissään ylpeydellä kantavien vuorikadettien koulutus on viimein lähestymässä päätöstään.

    Ennen virkaanvihkimisjuhlallisuuksia on aikansa sankareiden kuitenkin vartioitava rakennustöitä, partioitava maita ja maanlaisia onkaloita sekä suojattava tavallista kansaa ulkoisilta, kenties jopa sisäisiltä vaaroilta.

    Tervetuloa takaisin pian uudelleenkuoriutuvaan Gigaliin, arvon vuorikadetit!



    GRAINS OF AN EMPIRE - A Dragon Age Storyline

    Pelaajia: 3 - 6 pelaajaa, siten että etuasemassa ovat edellisellä kerralla mukanaolleet kadetit Rorek [kari], Jodocus [pasinygren], Ghilanna [Chisanta], Malif [malfean], Piscia [Hibiscus] ja mabari-sotakoira Decius [Luide]. Mukana menossa tulee olemaan eittämättä myös Byrant.

    Tarinaa voidaan jatkaa, jos vähintään 3 edellisellä kerralla mukana ollutta pääsee osallistumaan. Jollei muille edellisellä kerralla mukanolleille osallistuminen ole mahdollista, ovat uudet, toista kaaderia edustavat pelaajat ehdottomasti tervetulleita!

    Peliajankohta: Alustavasti perjantai 18.7.2014, noin klo 18.00 alkaen

    Pelikerran kesto: Noin 5 - 8 tuntia, minkä lisäksi halutut tauot

    Muut huomiot:
    - Tarina on jatkoa huhtikuun leirillä aloitetulle pienkampanjalle. Jollei edellisellä kerralla mukanolleille osallistuminen ole mahdollista, ovat uudet, toista kaaderia edustavat pelaajat ehdottomasti tervetulleita!

    - Tarinaan osallistuvilla on ensisijainen mahdollisuus osallistua seuraaville pelikerroille, jos niiden ajankohdat muutoin sopivat

    - Peliärjestelmänä toimii muokattu Dungeon Worldin ja Dragon Age -videopelien pelimekaniikkojen yhdistelmä

    - Thedaksen maailman tuntemus esimerkiksi videopelien tai muun median kautta on eduksi tarinan sujuvuuden kannalta, muttei ole edellytyksenä tarinaan osallistumiselle

    - Dragon Agensa tunteville kerrottakoon, että tapahtumapaikkana on entinen Tevinteriin kuulunut vuoristoyhteisö Satojen pilarien vuorijonossa (engl. The Hundred Pillars), Dragon Age II tapahtumapaikkana toimivasta Kirkwallista pohjoiseen. Kampanjan tarinakaari alkaa ennen Dragon Age: Originsissa kuvattuja tapahtumia.

    SPOILERIVAROITUS:
    Kampanjassa saatetaan käsitellä Dragon Age -videopeleissä ja muussa mediassa esiintyviä sijainteja, organisaatioita, henkilöhahmoja, olentoja ja tapahtumajaksoja. Suoria spoilereita pyritään välttämään, jos niin sovitaan ja se on kulloisenkin tarinan kannalta mahdollista.




    ALIENS: STORYLINE FOUR

    "Rumikon mukaan tehtävä DJINNI on onnistunut.", toteaa kapeakasvoinen, tutkijan valkeaa takkia kantava käheä-ääninen mies.

    "CAMLAC 2?", varmistaa keskustelukumppaninsa, eläkeikää entisen urheilijan vartalossaan arvokkaasti lähestyvä ruskeapukuinen mies.

    "Ei tilannepäivityksiä nyt 75 tuntiin. Euler V on vaiennut ja Balance-asema on menetetty.", kuuluu vastaus pöydän toiselta puolelta.

    "Erinomaista. Kuinkapa paikallisväestö?" , tiedustelee pukumies nostaen pikkusikarin huulilleen.

    "Aldermanin purkuvalmistelumiehistö …", aloittaa valkeatakkinen kollegansa samalla, kun tämän takaiselle seinälle piirtyy vihreää tekstiä nopeassa tikittävässä tahdissa.

    USCOS ALDERMAN 709431
    PRESLEY T.J.//430/L2-44F
    KRAUSE A.//145/T5-47L
    NAKAMURA H.//247/A9-12E
    URHOPURO S.//217/U8-69L
    RIDDICK C.//608/K5-51F
    "BRITNEY"//N/A

    "… on yhä kokonaisuudessaan paikalla pois lukien kaikki pelastuskelpoiset kulkuneuvot ja viimeinenkin 120-synteetti."

    "Ja vakuutusosasto?"

    "Yhä läsnä.", toteaa kapeakasvoinen mies ja täydentää, "Hyperunessa vieläpä."

    "Selvä. Näyttäkää kulurakennelaskelmat."

    Seinälle piirtyy lisää vihreää tekstiä tiheiden kuvaajien tukemana. "Kuten näette, D-luokan henkilöstöhallinnollinen vajaus on hyväksyttävissä nyt kun tähtialusta ei enää lasketa mukaan."

    Ruskeapukuinen mies nyökkää, "Onko läsnä resursseja, joita me tai tuntemamme tahot jäisivät kaipaamaan?"

    Tutkijatakkinen mies tutkii metallikansionsa sisältöä ja nostaa sitten tunteettomat, välinpitämättömät silmänsä kohti kysyjää, "Ei, ei oikeastaan."

    Yhtiön edustajista vanhempi on jo kehittänyt mielessään Miehitettyjen avaruuslentojen tehtävänjohdolle osoitettavan muistokirjoituksen, yhden niin monista, kun vastaparinsa ilme yllättäen muuttuu. "Jaa, paitsi että…", toteaa tämä osoittaen valokynällä yksittäisen miehistönjäsenen henkilötietoja.

    Ruskeapukuinen mies tutkii tätä odottamatonta ja skenaariot sekoittavaa käännettä, laskien samalla molempien käytössään olevien ratkaisumallien suoria ja epäsuoria, lyhyen ja pitkän aikavälin etuja.

    Hänen sormiensa väliin painautunut pikkusikari ehtii lähes sammua, ennen kuin mies lopulta murahtaa vastauksensa,
    "Hyvä on." Hän vaihtaa asentoaan suoristautuen, "Hyvä on. Miehistölle vaitiololisät, vakutuusväen uudelleensijoitus…" mies tulkitsee hetken nahkaisen kansionsa tehtäväluetteloa, "… LV-152:een seuraavan huoltolennon yhteydessä ja joudutettu tieto everstillemme siitä, että siirtokuntajoukkojen väliintulo peruutetaan."

    "Asia selvä. Kiitokset ajastanne ja terveiset Gatewaylle."

    "Samoin alas Saarelle.", toteaa pukumies tumpaten savukkeensa samalla kun hänen keskustelukumppaninsa pikselöityy ja hiipuu näkyvistä. Kiertorata-aseman neuvottelutilan videoseinälle ilmestyy näppäinkomentojen saattelemana rytmikkäästi tekstirykelmä: "OPERAATIO DJINNI - TIEDOSTON TILA: SULJETTU." ja heti sen perään: "OPERAATIO ILL GEMINI//LV-152 - TIEDOSTON TILA: ALUSTETAAN".

    - - -

    Pelinjohdon puolelta vielä kiitokset toukokuiseen ALIENS: STORYLINE THREE -tarinaan osallistuneille avaruusasema Aldermanin miehistönjäsenille eläväisistä ja tiivistunnelmaista tunneista haastavissa kaukaisuuksissa!

    Tällä kesäleirillä on mahdollista kokea, kuinka tilanteen tasalla horrokseen edellisellä kerralla jääneet vakuutusvirkailijat ovat havahtuessaan sinikaulustyöläisten miehittämän porausaseman uumenista liki kilometrin syvyydestä.

    Samaan aikaan suurvaltojen välinen konflikti uhkaa kiristyä, mikä saattaa tuoda haasteita LV-152:n Yhtiön ja Kiinan kansantasavallan merenalaiseen yhteishankkeeseen.


    ALIENS: STORYLINE FOUR

    Pelaajia: 3 - 6 vakuutusvirkailijaa ja syvän meren porausaseman miehistön jäsentä

    Peliajankohta: Avoin, mahdollisesti keskiviikkona 16.7. tai torstaina 17.7.2014, noin klo 17.30 alkaen

    Pelikerran kesto: Noin 5 - 8 tuntia, minkä lisäksi hahmonluonti ja halutut tauot

    Muut huomiot:
    - Tarinassa käytetään yksinkertaistettua neljän ominaisuuden järjestelmää

    - ALIEN, ALIENS, ALIEN 3 -elokuvatrilogian ja lajityypin tuntemus on eduksi, muttei ole edellytyksenä tarinaan osallistumiselle




    "VIHREÄ, MUSTA, HOPEA"

    Joitakin hetkiä ennen aavikkomaailmaa kohtaavia suuria mullistuksia hiekkameren rannalla sijaitsevan kaupunkivaltion mentalistien oppikoulussa eletään tavallista arkea.

    Kuluneiden vuosien aikana koulun mainetta ja opiskelijamäärää on kasvatettu. Lisäksi, hyvät yhteydet sekä aatelisiin, että Velhokuninkaan hirmuhallintoon ovat tuottaneet tulosta. Vain aivan viimeaikaiset huhut kaupunginlaajuisista koulujen yhdistämisistä ja tätä väistämättä seuraavista virkojen päällekkäisyyksistä ovat aikaansaaneet kiihtyneitä keskusteluita opettajakunnan keskuudessa.

    Koska henkisen mahdin koulun rehtoraatti on yhä matkallaan ajatusten maailmoissa jää päävastuu uuden suunnan päätöksistä heidän äänestetyille sijaisilleen, eli teille.

    Tervetuloa maistelemaan opettajanhuoneiden keskusteluita, osallistumaan pilarihuhujen levittämiseen ja suorittamaan opetustyötä väkevällä Tahdolla valaistuneen mielen Väylällä!



    "Vihreä, musta, hopea"
    Tarina DARK SUN:in maailmassa

    Pelaajia: 3 - 5 pelaajaa

    Peliajankohta: Avoin, mahdollisesti keskiviikkona 16.7. tai torstaina 17.7.2014, noin ko 17.30 alken

    Pelikerran kesto: Noin 6 - 8 tuntia, minkä lisäksi halutut tauot

    Muut huomiot:
    - Tarinassa käytetään yksinkertaistettua neljän ominaisuuden järjestelmää

    - DARK SUN:in kuvaaman Athaksen maailman tuntemus on eduksi, muttei ole edellytyksenä tarinaan osallistumiselle

    - Athasinsa tunteville kerrottakoon, että tarina sijoittuu Velhokuningas Andropiniksen otteessaan pitämään Balicin kaupunkivaltioon (Estuary of the Forked Tongue, Tablelands) ja ajoittuu ennen The Prism Pentad -novelleissa kuvattuja tapahtumia


  • on 1405275243:


    Kesäleirin osalta tarvittaisiin akuutisti Urho, joka voi käydä hakemassa lerikeskuksen avaimet keravan nuorisotoimesta huomenna.


    Avaimet nuorisotoimesta noutaa Mac, mutta avaimien saapumisaikataulu leirille on vielä valitettavasti auki.
  • Jos jollakulla on kaksi ylimääräistä 40x40mm neliönmallista basea, niin tuokaas leirille. Tai tuokaa vaikka löytyisi vain yksikin, mutta tarve siis kahdelle.

    Voin vaihtaa esim. 40mm pyöreisiin baseihin tai maksaa käyvän ebay-hinnan tms.

  • on 1404916011:


    Pelejä kesäleirille:

    Traveller: Bootstrap keskiviikkona
    D&D: Satunnaiset sankarit
    Kingdom: X-COM
    Dungeon World: "joku muinainen D&D-seikkailu"
    Mitä muuta arkistojen kätköistä löytyykään..


    Mahdollisesti vielä hyborisen ajan seikkailu sekä Traveller one-shot.

  • on 1405284829:



    GRAINS OF AN EMPIRE - A Dragon Age Storyline

    Pelaajia: 3 - 6 pelaajaa, siten että etuasemassa ovat edellisellä kerralla mukanaolleet kadetit Rorek [kari], Jodocus [pasinygren], Ghilanna [Chisanta], Malif [malfean], Piscia [Hibiscus] ja mabari-sotakoira Decius [Luide]. Mukana menossa tulee olemaan eittämättä myös Byrant.

    Tarinaa voidaan jatkaa, jos vähintään 3 edellisellä kerralla mukana ollutta pääsee osallistumaan. Jollei muille edellisellä kerralla mukanolleille osallistuminen ole mahdollista, ovat uudet, toista kaaderia edustavat pelaajat ehdottomasti tervetulleita!

    Peliajankohta: Alustavasti perjantai 18.7.2014, noin klo 18.00 alkaen


    Mahtia! Minä haluaisin osallistua perjantaina tähän.
  • Näillä näkymin olen paikalla ti ja ke iltoina sekä viikonlopun.
    Päivisin pitää valitettavasti tehdä töitä, tosin on sitä plussaakin käytettäväksi päivän verran jos siltä näyttää..
    Niin joo, Grains of an Empireä haluaisin myös pelata.
  • Figupelit leirillä topikissa tuolla salaisella puolella on fabaturnauksesta tietoa.
  • Torstaina taas leirillä, ja mielelläni myöskin pelaisin perjantaina Grains of an Empireä.
  • Kiitokset kaikille kesäleiristä. Koko viikko pelaamista jätti peliähkyn, nyt taukoa peleistä hetkeksi.
  • Maanantaina oli Manwatchia ja olisiko ollut jos kolmas tai peräti neljäs pelikerta kun Synkkä Enkeli ei ampunut laukaustakaan. Ei aina tarvitse posottaa. Tiistaina en ollut paikalla, mutta keskiviikkona sivistettiin Kenkkilän Travellerissa natiiveja sekä tehtiin kaikenlaisia virustorjuntakoktaileja. Mainiota meininkiä! Torstaina jatkui mielettömyydessään mieletön Satunnaisia sankareita, joissa Floridan tavikset jatkoivat luolakomppausta toisessa maailmassa minne asuinkerrostalon kellarista sinne joutuivat. Pähkähullua, mutta silti lajille uskollista dunskausta aitoon dedduhenkeen. Perjantaina johdin Conan Against Darknessia, missä mentiin korkealta ja kovaa jättimäiset paljaat hiestä kimaltelevat lihakset pullistellen. Oli taikuutta, matkustamista, miekkojen ja erinäisten aseiden heiluttelua, veneilyä, temppelin dunskaamista ja omituisia hirviöitä. Conan! Lauantaina päästiin pikku-ukkoturnauksen takia aloittamaan Chaos Space Marine -pelini myöhässä ja jouduinkin karsimaan koko skenaa puolella ja nopeuttamaan tapahtumia eikä oikein päästy hyvään lopputulokseen pelillisesti. Mutta ppp:llä oli kyllä mainio tausta omalle Black Legion Raptorille. =D Ja melkein joka päivä pelattiin myös DungeonQuestia ja etenkin revised säännöt ovat tehneet pelille terää. Hyvä leiri!
  • Leirillä tuli supersankaroitua, tutkittua kuumemittarilla kokoajan kuumenevan perunan lämpötilaa, vyörytettyä tornia, ihmeteltyä paavin keltaisen siunausmerkin omaavaa keihästä sekä mietittyä ajan rakennetta.
  • Deathwatchissa tutustuttiin raunioituneen siirtokunnan kirjastoihin ja jahdattiin xenomörköä pitkin arkistosaleja. Käteen jäi ainakin [CENSORED BY INQUISITION ORDERS], runsaasti kirjallista materiaalia koskien ecclesiarchyn [CENSORED BY INQUISITION ORDERS] siirtokunnan loppuvaiheilla ja kypäräkameran, sekä takstisten radioiden nauhoituksia jotka ovat [CENSORED BY INQUISITION ORDERS]. ;)

    Suurtarhan Talvessa purettiin piiritys neuvottelemalla ja ihmeteltiin sitä, että miten nokikolareilla voi olla niin paljon valtaa.

    Ladyn Rastaissa omaksuttiin porvarisäädyn elkeitä, lopetettiin arbalestiveron ("Mutta ei minulla ole arbalestia, miksi minun pitää maksaa?" "Koska linnanherralla on.") kerääminen alkuunsa ja vyörytettiin yksi kartano ja yksi torni.

    Näiden kolmen pelin jälkeen siirryinkin pelaajan roolin, jossa ensin tutkitiin Maailman Lopun Kulttia ja ihmeteltiin sitä onko profiloijalla alkanut viirata päästä.

    Leirin lopuksi oli vielä annos Totuutta:

    There is a time for everything,
        and a season for every activity under the heavens:

    a time to be born and a time to die,
    a time to plant false information and a time to analyze the truth,
    a time to kill the rumours and a time to let them flourish,
    a time to tear down psychological models and a time to build them anew,
    a time to weep and a time to laugh (except for ItX who don't believe in emotions),
    a time to remember and a time to forget (with some assistance from NWO),
    a time to scatter data and a time to gather it,
    a time to embrace and a time to refrain from embracing (especially when coated with retrovirus),
    a time to search for the Truth and a time to give up,
    a time to keep records and a time to throw them away into deepest, darkest dungeons of dataspace,
    a time to tear reports and a time to rewrite them better,
    a time to be silent and a time to speak,
    a time to love and a time to hate,

    a time for a railgun and a time for peace.
Sign In or Register to comment.