Olemme päivittäneet yhdistyksen verkkopalvelun tietosuojaselosteen vastaamaan EU:n tietosuoja-asetuksen (GDPR) vaatimuksia.

Tietosuojaselosteessa kerromme, mitä henkilötietoja keräämme yhdistyksen verkkopalvelun käyttäjistä, miten käytämme niitä ja miten huolehdimme niiden suojaamisesta.

Seloste on luettavissa täällä

Olemme myös päivittäneet yhdistyksen verkkosivujen käyttöehdot. Verkkosivuston käyttö edellyttää, että käyttäjä sitoutuu noudattamaan näitä käyttöehtoja. Käyttöehdot muodostavat sitovan sopimuksen sinun ja yhdistyksen välillä.

Tutustu huolellisesti näihin käyttöehtoihin. Käyttämällä verkkosivustoa vahvistat lukeneesi, ymmärtäneesi ja hyväksyneesi käyttöehdot sekä antaneesi suostumuksesi käyttöehdoissa kuvattuun henkilötietojen käsittelyyn.

Käyttöehdot ovat luettavissa täällä

Leirien määrä vuodelle 2015

edited January 1970 in Yhdistysasiat
Nyt on käsillä se aika vuodesta, jolloin on tehtävä päätöksiä yhdistyksen ensi vuoden toiminnasta ja niiden rahoittamisesta. Hallituksella on olemassa alustavia varauksia leireiksi tulevalle vuodelle, mutta koska asia vaikuttaa olennaisesti yhdistyksen talouteen ja tätä kautta esimerkiksi jäsenmaksuihin on katsottu hyväksi avata keskustelua koko jäsenistölle.

Valitettava totuus tällä hetkellä on, että avustussummat pienenevät ja yhdistyksen jäsenmäärä on pitkään pysynyt samana tai laskenut, joten leirejen rahoittaminen muuttuu vuosi vuodelta isommaksi kysymykseksi.

Nyt olisikin tarkoitus kuulla mahdollisimman monelta jäseneltä heidän kantansa siihen, mikä tuntuisi realistiselta leirimäärältä ja leirejen pituuksilta. Pyrkikää vastauksissanne huomioimaan miten monelle leirille pystyisitte itse realistisesti osallistumaan.

Toinen esille noussut asia on kesäleirin pituus. Nykyiseltään kesäleirillä ei arkipäivinä ole kovin suurta osanottoa, vaikka itse viikonloppu onkin suosittu, mutta nämä arkipäivät maksavat kuitenkin saman verran kuin viikonloput muuten. Eli pitäisikö mielestäsi kesäleiriä lyhentää ja ottaa tilalle mieluummin viikonloppuleiri?

Comments

  • Itse olen ollut tyytyväinen leirien määrään viime vuosina ja tuo määrähän on ollut melko vakiintunut. Jäsenmaksun suuruusluokka on joka tapauksessa niin pieni verrattuna melkeinpä minkä tahansa muun harrastuksen kustannuksiin, ettei se ole ainakaan omalla kohdallani mitenkään merkittävä tekijä yhdistyksen toimintaan osallistumisen kannalta, vaikka sitä täytyisikin korottaa nykyisestä.

  • Tälle vuodelle suunniteltu leirimäärä (yht 9 kpl) vaikuttaa ihan hyvältä ja tarvittaessa olen valmis myös jäsenmaksun kasvattamiseen. Kesäleiri olisi mielestäni hyvä pitää muita leirejä pidempänä, mutta esimerkiksi pääsiäisleirin pituinen tai päivän pidempi rypistys riittäisi täyden seitsemän päivän sijasta.

    Jos olisi täysi valta päättää voisi leirijako olla esimerkiksi:

    Tammi-Helmikuu (jäsenkokouksineen)
    Helmi-Maaliskuu
    Pääsiäisleiri
    Laidunkauden aloitus Märkiössä (esim Huhtikuun loppu juuri ennen kesälomia)
    Kesäleiri (pidetty viikonloppu/puoli viikkoa esim keskiviikko illasta alkaen)
    Laidunkauden päätös (Elo-Syyskuu)
    Lokakuu
    Marraskuu
    Pikkujoululeiri

    Vaihtoehtoinen (7 leirin) ohjelmaesitykseni olisi:

    Jäsenkokousleiri
    Pääsiäisleiri
    Laidunkauden aloitus Märkiössä (esim Huhtikuun loppu juuri ennen kesälomia)
    Kesäleiri (pidetty viikonloppu/puoli viikkoa esim keskiviikko illasta alkaen)
    Laidunkauden päätös (Syys-Lokakuu)
    Marraskuu
    Pikkujoululeiri
  • Oma lehmä ojassa -näkemys: Leirille pääseminen riippuu aika pitkälti tähtien asennosta, joten mitä useammin leiri on, sitä todennäköisempää että pääsen paikalle. Pitkät leirit ovat enivei no go, joten niitä en kaipaa. Jäsenmaksusta samaa mieltä Petterin kanssa.
  • Olen myöskin samalla linjalla Petterin kanssa sekä jäsenmaksun suuruuden että leirien määrän suhteen.

    Jos budjetti menee tiukalle, näen järkevämmäksi lyhentää kesäleiriä kuin tiputtaa jotain muuta leiriä kokonaan pois.
  • Minä en kannata jäsenmaksun korotusta, koska voi vaikeuttaa jäsenhankintaa, vaikka meillä onkin uusille jäsenille halvennusta saatavilla. Mutta kun ei ole isoista summista kysymys, niin tuskin kaataa vakiintuneen jäsenistön veneitä missään. Kesäleirin lyhentämistä kannatan, mieluummin se kuin viikonloppuleirien vähentäminen. Pääsiäisleiri, Märkiön leiri ja Joululeiri ovat itselle tärkeimmät, Märkiö tulisi pitää mieluusti heinäkuulla kun on jo tarpeeksi lämmintä. :)
  • Allekirjoitan polarian leirivisiot, mieluummin 9 kuin 7.

    Jäsenmaksun suuruudesta onkin esitetty jo ne perinteiset argumentit, vieläpä samasta taloudesta. Haluaisin taas kerran huomauttaa, että ei ole olemassa minkäänlaista näyttöä siitä, että jäsenmaksun suuruus olisi koskaan ollut kenellekään este yhdistykseen kuulumiselle, mutta jostain syystä ajatus siitä että nimenomaan jäsenmaksu estää ihmisiä liittymästä Kurryyn kytee vuodesta toiseen.

    Harrastuksemme todelliset kulut ovat ihan muualla kuin yhdistyksen jäsenmaksussa, joka on vähän korotettunakin halpa, myös muihin harrastuksiin verrattuna.

    TL;DR:

    Kannatan jäsenmaksun korotusta, leirien määräksi 9, mieluummin useampia 3-4 päivän leirejä kuin yksi pitkä.
  • Jäsenmaksu: ihan sama, kunhan ei kolminumeroista lukua
    Märkiö: silloin kun se tähänkin saakka on ollut
    Leirimäärä: sopiva
    Kesäleiri: ehdotan viikonloppu + 3 arkipäivää
  • Oma täysin puolueellinen mielipiteeni kurrylaisena, joka ei jätä yhtään leiriä välistä, on, että jäsenmaksu pidetään ennallaan ja kaikki varatut leirit pidetään, myös kesäleiri kokonaisena viikkona sekä pääsiäisleiri 4 vrk pituisena. Mitä enemmän leirejä, sen parempi. Mutta miten rahoittaa lisääntynyt leirimäärä?

    Tähän mennessä leirejä on ollut about 6 viikonloppuleiriä, yksi 4:n vuorokauden pääsiäisleiri, viikon kesäleiri sekä Märkiön leiri.

    Ensi vuonna leirejä on mahdollisesti 9 viikonloppuleiriä, yksi 4:n vuorokauden pääsiäisleiri, viikon kesäleiri sekä Märkiön leiri. Lisääntynyt määrä on siis 3 viikonloppuleiriä. Tämä saadaan kuitattua pistämällä kolme Kesärinteen leiriä maksulliseksi. Esim. toukokuun, elokuun ja joulukuun leirit tai mikä tahansa kombo. 10 euron leirimaksu per leiri näiden kolmen leirin osalta ei ole paha eikä aja ketään konkurssiin.

    Märkiön koko idea on olla siellä kun on 25+ lämpöä, aurinko paistaa ja heitellään frisbeetä vedessä, saunotaan ja paistetaan makkaraa avotulella. Jos se pidetään milloin muulloin tahansa, hommasta menee koko idea. Märkiön leirimaksu 20 euroa olisi ok myös ensi vuonna.

    Mitä tulee viikonmittaiseen kesäleiriin, silläkin on paikkansa. Kerrankin on aikaa pelata ja pelauttaa pelejä, joita muuten ei tulisi koskaan pelattua tai johdettua. Nykyään leireillä suurin osa peleistä on vanhojen pelien jatkumoja eikä one-shotteja juurikaan ole joitakin poikkeuksia lukuun ottamatta. Viikon kesäleiri on kuitenkin koko viikko irti arjesta ja sitä kautta ultimate-parhautta koko kesässä.

    Roolipelaamisen harrastaminen Kurryssä on ehkä yksi halvimmista harrastuksista mitä voi olla. Itsellä salibandyn pelaamiseen menee pelkästään yhden kauden aikana yli 600 euroa + varusteet mitkä menee rikki, kuluu tai pitää vaihtaa. Kurryssä harrastamiseen ensi vuonna menisi leirimaksuineenkin maksimissaan 95 euroa.
  • Viime vuosina on useampi leireillä harvakseltaan käynnyt kurryläinen todennut, että nykyinen jäsenmaksu on liian suuri ja eronnut yhdistyksestä. Täten näyttöä jäsenmaksun vaikutukseen jäsenmäärään on.

    Leireissäkin täytyy muistaa, että enemmän ei aina ole suoraan parempi, jos tämän myötä ihmisille tulee vaikeuksia sovittaa leirejä muuhun harrastetoimintaan. Tämän takia yksi alkuperäisistä kysymyksistä oli nimenomaan monelle leirille koette pääsevänne vuodessa. 9 leiriä lähestyy jo 20% vuoden viikonlopuista.

    Itse viihdyn todella hyvin leireillä. Olen tosin joutunut todistamaan myös leirejä, joilla osanotto on ollut syystä tai toisesta erittäin matala, jopa niin matala että pelejä on ollut vaikea saada järjestymään, ja nämä eivät ole sitä parasta käyttöä kokonaiselle viikonlopulle.

    Itse näkisin, että kesäleirin pituudesta voisi hyvin irroittaa yhden viikonlopun verran arkipäiviä ja täten ottaa tilalle yhden viikonlopun, tämä toisi todennäköisesti 7-8 leiriä kesärinteellä ja yhden märkiössä.

    Jäsenmaksua en itse lähtisi nostamaan juurikaan nykyisestä suuruudesta.
  • The user and all related content has been deleted.
  • The user and all related content has been deleted.

  • on 1413276487:


    Itse kannatan mallia, missä kevätkaudella on 3-4 leiriä, kesällä märkiö ja parilla päivällä pidennetty viikonloppuleiri viikon mittaisen kesäleirin sijaan, ja syksyllä 3-4 leiriä.

    (Toivottavasti tähän ketjuun saataisiin kommentteja myös niiltä, joiden mielipide ei etukäteen jo ollut hallituksen tiedossa..  ;D)


    Taxall todistaa väkevästi, samoilla linjoilla ollaan. Märkiön leiri on mielestäni oltava tosiaan selkeästi kesällä eli käytännössä heinäkuussa, koska siellä on olennaista ulkona chillailu ja +25 asteisessa vedessä lotraaminen.
  • Jos osa ihmisistä kokee nykyisen/korotetun jäsenmaksun liian suureksi osallistumisesta yhdelle tai parille leirille vuodessa, niin yksi vaihtoehto olisi esimerkiksi se, että jäsenyys olisi kaikille ilmainen ja oikeuden kaikille leireille osallistumiseen (poislukien Märkiö) saisi jäsenmaksua vastaavalla summalla. Vaihtoehtona "vuosikortille" voisi  oikeuden yksittäiselle leirille lunastaa erikseen tietyllä summalla (esimerkiksi 10 tai 15 euroa).

    Hyvänä puolena tässä mallissa yhdistyksen jäsenmäärä todennäköisesti nousisi. Huonona puolena se teettäisi lisää kirjanpitoa ja leirimaksujen kanssa puljaamista.

  • on 1413290122:


    Jos osa ihmisistä kokee nykyisen/korotetun jäsenmaksun liian suureksi osallistumisesta yhdelle tai parille leirille vuodessa, niin yksi vaihtoehto olisi esimerkiksi se, että jäsenyys olisi kaikille ilmainen ja oikeuden kaikille leireille osallistumiseen (poislukien Märkiö) saisi jäsenmaksua vastaavalla summalla. Vaihtoehtona "vuosikortille" voisi  oikeuden yksittäiselle leirille lunastaa erikseen tietyllä summalla (esimerkiksi 10 tai 15 euroa).

    Hyvänä puolena tässä mallissa yhdistyksen jäsenmäärä todennäköisesti nousisi. Huonona puolena se teettäisi lisää kirjanpitoa ja leirimaksujen kanssa puljaamista.


    Olen itsekin miettinyt sitä, että leirit laitettaisiin maksullisiksi ja itse jäsenyys olisi täysin ilmainen. Tällä tavalla saataisiin jäseniä järjestöön. Leiriin tutustuminen ei maksaisi mitään. Jokainen leiri esim. 10 euron hintaiseksi, Märkiö sen 20 euroa jne.

    Kaikilta leirille tulevilta nimi ylös kuten normaalisti ja jokainen maksaa leirin jälkeen leirimaksun. "Ei kukaan jaksa jälkikäteen karhuta ja selvitellä ketkä ovat maksaneet ja ketkä eivät tai ketkä ovat olleet leirillä." Minä jaksan, ei ole mikään ongelma. Ei edes potuta. Kirjanpito on helppoa, puljaaminen rahan kanssa vielä helpompaa.
  • Tuli tässä mieleen että kokonaisuuden hahmottamiseksi olisi hyvä vähän tietää montako jäsentä yhdistyksessä on kaiken kaikkiaan, mikä on leireille osallistumisprosentti ja paljonko vuosibudjetti olikaan? Olen näitä uudehkoja parilla leirillä käyneitä joten kaikki tieto ei ole ihan takaraivossa  ::)
  • Oma kantani (kerran / kaksi vuodessa leireilevänä) on seuraava:
    - mielummin useita lyhyempiä kuin vähemmän pidempiä: mitä tiheämpi tarjonta, sitä todennäköidempää löytää leiri jolle pääsee. Lisäksi valitettavasti ne ajat, jolloin saattoi uhrata kesälomastaan viikon leireilyyn ovat mennyttä.
    - jäsenmaksua laskisin hieman, mutta tekisin leireistä maksullisia (leirikohtainen maksu, ja special-leireistä korotettu maksu).

  • on 1413323871:


    Tuli tässä mieleen että kokonaisuuden hahmottamiseksi olisi hyvä vähän tietää montako jäsentä yhdistyksessä on kaiken kaikkiaan, mikä on leireille osallistumisprosentti ja paljonko vuosibudjetti olikaan? Olen näitä uudehkoja parilla leirillä käyneitä joten kaikki tieto ei ole ihan takaraivossa  ::)


    Vuosibudjetti ei ole missään määrin suuri, yksi leiriviikonloppu maksaa muistaakseni 166e kesärinteellä. Leireillä on yleensä 20-25 jäsentä per leiri, joskin viime kesäleirillä viikon aikana vain noin 10 jäsentä.

    Nykyisen suuruinen jäsenmaksu nykyisellä jäsenkannalla ja avustusmäärillä riittää käsittääkseni 7 leiriin kesärinteellä, joista yksi on pitkä kesäleiri ja toinen on perinteinen pidempi pääsiäisleiri.

    Ehdotettu "leiri joka kuukausi" ratkaisu todennäköisesti nostaisi jäsenmaksun 80e+ luokkaan, olettaen että jäsenmaksun tuplaantumisesta huolimatta jäsenmäärä pysyisi kutakuinkin vakiona.

    Tämä tosiaan lähinnä ulkomuistin perusteella.
  • Hei,

    Ensinnäkin, kiitos depilille tärkeän keskustelun avaamisesta!

    Toiseksi, omalta kannaltani yhdistyksen nykyisen jäsenmaksun lievä korotus olisi mahdollinen. Kuten jo edellä todettua, jäsenmaksumme on hyvin edullinen leirikeskuksen ja erityisesti muiden vastaavankokoisten tilojen vuokriin verrattuna.

    Kolmanneksi, leiripäivien määrän tiivistys olisi mahdollista toteuttaa esimerkiksi muuntamalla kesäleirin pituus ehdotetun mukaisesti pitkäksi viikonlopuksi (pe-su, minkä ympärille 2-3 lisäpäivää).

    Lopuksi, henkilökohtaisesti en kannata erillisiä leirikohtaisia maksuja, pois lukien erikoisleirit, joihin leirimaksu soveltuu hyvin.


    Terveisin,

    Rami L.
  • Erillisten leirimaksujen ongelma on pääosin siinä, että niiden myötä yhdistyksen talouden ennakoitavuus laskee paljon (ja lisäksi tosiaan tulee ylimääräistä työtä maksujen keräämisessä ja setvimisessä).

  • on 1413452403:


    Erillisten leirimaksujen ongelma on pääosin siinä, että niiden myötä yhdistyksen talouden ennakoitavuus laskee paljon (ja lisäksi tosiaan tulee ylimääräistä työtä maksujen keräämisessä ja setvimisessä).


    Tuosta syystä näkisin, että hinnoittelun tulisi suosia useammin leirillä käyvien kohdalla "vuosikorttiratkaisua". Asiasta ei taida olla tilastotietoa saatavilla, mutta näppituntumalla 10 euron maksu per leiri on jo sellainen taso, että useimpien leireillä käyvien kannattaisi maksaa mieluummin nykyisen jäsenmaksun suuruinen vuosittainen könttäsumma sen sijaan.

    Itse kyllä maksaisin mieluummin kerralla jo ihan helppouden vuoksi, vaikka sillä ei merkittävästi säästäisikään.


  • on 1413463714:


    on 1413452403:


    Erillisten leirimaksujen ongelma on pääosin siinä, että niiden myötä yhdistyksen talouden ennakoitavuus laskee paljon (ja lisäksi tosiaan tulee ylimääräistä työtä maksujen keräämisessä ja setvimisessä).


    Tuosta syystä näkisin, että hinnoittelun tulisi suosia useammin leirillä käyvien kohdalla "vuosikorttiratkaisua". Asiasta ei taida olla tilastotietoa saatavilla, mutta näppituntumalla 10 euron maksu per leiri on jo sellainen taso, että useimpien leireillä käyvien kannattaisi maksaa mieluummin nykyisen jäsenmaksun suuruinen vuosittainen könttäsumma sen sijaan.

    Itse kyllä maksaisin mieluummin kerralla jo ihan helppouden vuoksi, vaikka sillä ei merkittävästi säästäisikään.


    Jäsenmaksu nolla euroa ja leirilläkävijät maksavat leireistä = saadaan lisää jäseniä. Jos ei toimi, voidaan palata seuraavana vuonna toiseen ratkaisuun.



  • Jäsenmaksu nolla euroa ja leirilläkävijät maksavat leireistä = saadaan lisää jäseniä. Jos ei toimi, voidaan palata seuraavana vuonna toiseen ratkaisuun.


    Niinhän myös ehdottamassani mallissa asia menisi. Ainoa ero on se, että se ohjaisi aktiivisesti leireillä käyviä maksamaan vuoden alussa kerralla, jolloin yhdistyksen taloudenpito olisi ennakoitavampaa ja ylimääräistä kirjanpitoa sekä leirimaksujen kanssa säätämistä tulisi vähemmän.
  • Mahdollisimman monta leiriä, sillä joku osuu kuitenkin päällekkäin jonkin tapahtuman kanssa. Pitkä kesäleiri, sillä se on paras peliputki (ja ainoa koko vuodessa). Viikko irti todellisuudesta on leirimaksun arvoinen. Leirimaksujärjestely kelpaa, mutta kaltaiselleni aktiiville olis myös hyvä joku sarjakortti; maksa 10 ja saat yhden ilmaiseksi ;)
  • Sen verran pitää ottaa sanoja takaisin jäsenmaksusta, että heitetty esim 80+ euroa saisi kyllä harkitsemaan kahdesti jäsenyyden uusimista, kun tänkin vuoden leirisukseet on laskettavissa sahurin vasemman käden sormilla. Meikän profiilille siis sopis selkeesti pay-as-you-go -tyyppinen ratkaisu. Mulla ei oo myöskään mitään sitä vastaan että aktiivit (koko vuoden leirit kerralla maksavat) saavat alennusta.
  • Onkos ensi vuoden leirien ajankohdat jossain jo näkyvillä, en kevyellä sivujen selaamisella löytänyt tietoja (lähinnä tarttisin tammikuun leirin ajankohdan ASAP).
  • Vuoden 2015 ensimmäinen leiri on hyvin todennäköisesti 23.-25.01.2015.
Sign In or Register to comment.