Olemme päivittäneet yhdistyksen verkkopalvelun tietosuojaselosteen vastaamaan EU:n tietosuoja-asetuksen (GDPR) vaatimuksia.

Tietosuojaselosteessa kerromme, mitä henkilötietoja keräämme yhdistyksen verkkopalvelun käyttäjistä, miten käytämme niitä ja miten huolehdimme niiden suojaamisesta.

Seloste on luettavissa täällä

Olemme myös päivittäneet yhdistyksen verkkosivujen käyttöehdot. Verkkosivuston käyttö edellyttää, että käyttäjä sitoutuu noudattamaan näitä käyttöehtoja. Käyttöehdot muodostavat sitovan sopimuksen sinun ja yhdistyksen välillä.

Tutustu huolellisesti näihin käyttöehtoihin. Käyttämällä verkkosivustoa vahvistat lukeneesi, ymmärtäneesi ja hyväksyneesi käyttöehdot sekä antaneesi suostumuksesi käyttöehdoissa kuvattuun henkilötietojen käsittelyyn.

Käyttöehdot ovat luettavissa täällä

24. - 28.03.2016 Kesärinne, Pääsiäisleiri

edited January 1970 in Yhdistysasiat
The user and all related content has been deleted.

Comments

  • Tarkoituksena on tulla perjantaista alkaen koko leirille (torstai on jyrkkä ehkä). Otan D&D:n Elemental Evil -kampanjan mukaan, jota olisi ainakin tarkoitus päästä jatkamaan. Jatkoa olisi mahdollisesti myös luvassa kesäleirillä koeponnistettuun Outbreak: Deep Space kampanjaan Eden Lost. Lisäksi valmista materiaalia löytyy Tulen ja Jään Lauluun (Kapeanmeren Kevät, Yön Sisaret).
  • öyh jeah, tähdet on oikein ja kuvittelen pääseväni paikalle  8)

  • on 1458235045:


    öyh jeah, tähdet on oikein ja kuvittelen pääseväni paikalle  8)


    Uuuh.

    Ja kyllähän leirille pitää tulla, jos ei muuten niin ihailemaan miten paljon parempi suomi on kuin jenkkilä, koska meillä saa myydä kinder-munia. :)
  • Otan nuo pari pahemmin kesken olevaa settiä mukaan, jos vaikka saataisiin jatkettua Pinkertonien/Konfederaation armeijan seikkailuja tai ihmettelmistä siitä miksi ei olla enää Arkansasissa. Mahdollisesti myös jonkun uuden setin siltä varalta, että edellä mainittuihin ei saada riittävän suurta osaa vanhoista pelaajista paikalle.

  • on 1458376802:


    Otan nuo pari pahemmin kesken olevaa settiä mukaan, jos vaikka saataisiin jatkettua Pinkertonien/Konfederaation armeijan seikkailuja tai ihmettelmistä siitä miksi ei olla enää Arkansasissa.


    Kannatetaan.
  • Ovat kyllä molemmat varsin mielenkiintoisia settejä.
  • Leirille tulossa mukaan
    World of Dungeons: Granag - Ikuinen voima (eli jatkoa Rahasialle, Huntuseuralle ja Hopeaprinsessan palatsille)
    Delta Green: Lost in the Dark - Season 2 (peli on jatkoa muinaiselle kampanjalle ja auki ensisijassa niille jotka eivät pääse Perjantaipeleihin)
  • edited January 2018
    The user and all related content has been deleted.
  • Tarvitsisin kyytiä leirille torstaina.
  • Thulhuntäytteinen pääsiäinen siis tiedossa, sillä fantasia-thulhu ja DG molemmissa inkarnaatioissaan kyllä kiinostaa paljon sekä tietenkin ei-kansasissa ja ei-yhdysvalloissa olevat thulhut ovat myös hyvin mielenkiintoisia.
  • Perinteisesti taasen päivystystä koko viikko pääsiäisen yli ja pari isompaa keikkaa kesken. Joten tulen saunomaan ja maksamaan kannatusmaksun jos ei just hälytystä tule :)
  • Missourin ja Ei-Ei-Ei-Kansasin osavaltionpoliisejen hiljalleen oudommiksi käyviä tutkintatapoja kuvaa hyvin True Detectiven toisesta kaudesta tuttu biisi:
    https://youtu.be/QbRCveJ5ifs

    http://www.azlyrics.com/lyrics/leonardcohen/nevermind.html



    "Nevermind"

    The war was lost
    The treaty signed
    I was not caught
    I crossed the line

    I was not caught
    Though many tried
    I live among you
    Well disguised

    I had to leave
    My life behind
    I dug some graves
    You’ll never find

    The story’s told
    With facts and lies
    I had a name
    But never mind

    Never mind
    Never mind
    The war was lost
    The treaty signed

    There’s truth that lives
    And truth that dies
    I don’t know which
    So never mind

    Your victory
    Was so complete
    That some among you
    Thought to keep

    A record of
    Our little lives
    The clothes we wore
    Our spoons our knives

    The games of luck
    Our soldiers played
    The stones we cut
    The songs we made

    Our law of peace
    Which understands
    A husband leads
    A wife commands

    And all of this
    Expressions of
    The Sweet Indifference
    Some call Love

    The High Indifference
    Some call Fate
    But we had Names
    More intimate

    Names so deep and
    Names so true
    They’re blood to me
    They’re dust to you

    There is no need
    That this survive
    There’s truth that lives
    And truth that dies

    Never mind
    Never mind
    I live the life
    I left behind

    There’s truth that lives...

    I could not kill
    The way you kill
    I could not hate
    I tried I failed

    You turned me in
    At least you tried
    You side with them
    Whom you despise

    This was your heart
    This swarm of flies
    This was once your mouth
    This bowl of lies

    You serve them well
    I’m not surprised
    You’re of their kin
    You’re of their kind

    Never mind
    Never mind
    The story’s told
    With facts and lies
    You own the world
    So never mind

    Never mind
    Never mind
    I live the life
    I left behind

    I live it full
    I live it wide
    Through layers of time
    You can’t divide

    My woman’s here
    My children too
    Their graves are safe
    From ghosts like you

    In places deep
    With roots entwined
    I live the life I left behind

  • Delta Green: "Lemon Drop to all ponies. Friendship is magic."
    Operaatio suoritettu onnistuneesti.
    Omat tappiot: yksi haavoittunut.
    Vastapuolen tappiot: seitsemän kuollutta.

    Kult: Etsivät Smith, Bliss ja Martin palanneet "onnellisesti takaisin" Not Outside of Not Kansasista. Sairaslomaa, eläkkeellä ja sairaslomalla olevien poliisien juopottelua, salaisuuksia ja ihmissuhteita omien ja lähiomaisten kanssa. Loma, eläkkeelle jäämisestä puhumattakaan saa kuitenkin odottaa, ensin pitää pelastaa omat (ja naapurin) sielut ja lähettää demoniset voimat takaisin vankilaan ajan ja avaruuden toiselle puolen.

    Tulen ja Jään Laulu: Mustat veljet metsästivät hurjasikaa, kohtasivat pakolaisia pohjoisesta ja yrittivät tehdä ratkaisuja siitä miten toimitaan kun omia on liian vähän, vihollisia on liikaa, liittolaisia liian vähän ja ne vähätkin ovat mukana ihmiskaupassa.

    Kiitos ja kumarrus pelinjohtajille ja pelaajille!
  • Hienoa, että pääsi välillä pelaamaan ja jopa kolme seikkailua kerralla! Ensimmäisessä ei tarvinnut edes tavernasta poistua  ;D Kiitokset Kentille pelistä.

    Aavepuun heimon Islevin muistikuvia seikkailuista (sisältää spoilereita):


    "Puoliörkki Burel Kha Emerald Enclavesta tulee majataloon varoittamaan meitä. Majataloon on tuotu vaarallinen taikaesine. Briz etsii taikaesinettä omalla loitsullaan. Jututan villihaltijanaista joka on juuri tullut partoimasta pohjoisen metsistä. Hän on ollut siellä jahtaamassa pahoja keijuja ja on nyt lomalla kaupungissa. Hän tuli majataloon hyvän ruoan perässä. Hän on ihastuttavan barbaarinen ja villi! Epäluuloinen parivaljakko; vanha ihmismies ja kääpiönainen, omaavat yhden taikaesineistä. Velhomme hämää heitä pääkalloilluusiolla, jotta Jeb voi viedä esineen tutkittavaksi. He säikähtävät niin paljon että vanha mies rikkoo laukussaan jotain niin että hän alkaa salamoida. Hän vetää sätkien sieltä sinisen lohikäärmen hampaan. Jeb ottaa hampaan, mutta pudottaa sen sähköshokista. Heskan saa hampaan otteeseensa ja juoksee ovelle. Kääpiönainen kaatuu tuoleineen ja Shamash vangitsee hänet. En saa salamaa johdettua maahan ja näyttää siltä että se pitää saada takaisin hampaaseen. Heskan juoksee takaisin ja salama hyppää ensin ruokakriitikkoon ja sitten villihaltijaan. Vanhan miehen herättyä hän nousee salamien vetämänä jalkeille ja Jeb puukottaa hänet miekallaan. Briz parantaa hänet. Tajuan että salamat liittyvät Quivering Forestiin, sillä vanha mies ja kriitikko olivat syöneet safflower-öljyä ja villihaltijan jousi oli tehty QF:n puusta. Onneksi Heskan oli kokannut koko illan safflower-öljyllä, joten salama ympäröi hänet ja menee hampaaseen. Purkitamme hampaan safflower-öljyyn. Virvoitamme uhrit ja viemme salamyhkäisen kaksikon huoneeseen kuulusteltavaksi. He ovat kumpikin tietämättömiä idiootteja eikä heillä ollut aavistustakaan hampaan voimista. Hammas oli ostettu karavaanilta joka oli saanut sen Quivering Forestissa. Myyjät olivat mainostaneet että siitä olisi hyötyä ahjossa, minkä takia rautaseppien kilta halusi ostaa sen (kääpiö oli killasta). Varoitamme idiootteja vehkeilystä voimien kanssa joita he eivät ymmärrä. Burel palkitsee meidät kullalla ja lupaa viedä hampaan esimiehilleen selvitettäväksi ja pois hoidettavaksi.

    Brillo Leadstopper, gnome tinker, tulee pyytämään meiltä apua. Hänen villikkotyttärensä on joutunut Black Fistien vangiksi. Vaikka hän on tehnyt aiemmin pikkurikoksia ja saanut niistä sakkoja, tällä kertaa mitään syytteitä ei ole esitetty. Vartijat linnalla eivät tietäneet hänestä. Yksi varas kertoi että Black Fisteillä on salainen vankila, jossa häntä kidutetaan. Se on Banen temppelin (Lyceum) raunioissa, joiden päälle rakennetaan parhaillaan Lathanderin temppeliä. Tontilla on myös Lathanderin hospitaali, jonka takia salaisen vankilan sisäänkäynti on joen varressa. Lupaamme pitää tytölle tiukan puhuttelun ja laittaa hänet kotiarestiin, jotta oppii pois pahoista tavoista. Uhmaamme ulkonaliikkumiskieltoa ja lähdemme tiedustelemaan. Putken päässä on ovi, jonka takana on porukkaa. Keskustelemme siitä ovatko kaikki valmiita uhmaamaan tyranniaa, ja voimmeko näiden tietojen pohjalta olla varmoja siitä että siellä olevat ovat kiduttajia. Briz ei löydä naamioita, eikä lähdekään mukaamme. Heskan hakee pari tyynyliinaa naamioiksi. Lähdemme sisään. Lukitun oven takana on vankisellejä ja kidutuskammio. Parannan kidutetut vangit, ja vapautamme heidät. Yksi käy Jebin kimppuun hulluna ja hän tappaa vangin. Vangit puhuvat, että toisen oven takana on vartijoita ja toisen "hupihuone", josta kukaan vanki ei palaa. Telkeämme vartijoiden oven, ja menemme toiseen huoneeseen. Siellä on häkki, jossa on etsimämme tyttö, maagisia monoliitteja, sekä raunioita. Perällä piilossa oleva lonkerohirviö (Grik) hyökkää Shamashin kimppuun tyrmäten hänet. Hirviö saadaan nopeasti surmattua ja vanki vapautettua. Törmäämme vankilassa haltijaan, joka on myös tullut pelastamaan hänet. Hän on Gauntletin joukoissa. Poistumme paikalta ja saamme kuulla että tyttö on varastanut Black Fistiltä kartan valkoisen lohikäärmeen pesälle. Tyrannin kiinnostus lohikäärmeisiin ja dracolicheihin on huolestuttavaa. Kartan mukaan lohikäärmeen pesä on kaukana pohjoisessa, lähes Waasassa.

    Nauravassa Peikossa on päivällä vain vähän vieraita. Paikkaa pyörittää Cimizail (ihminen nimestään huolimatta) ja Läski-Mar. Tarjolla on kaalisoppaa suvun resptillä, sekä tuoretta juustoleipää. Mar kertoo, että Thorn Islandin majakka on sammunut. Sokol Keep on Sokolin huoneen hallussa. Nuori Igan Sokol on vastuussa saaresta. Hän on kuulemma naiivi. Majakka on ennen ollut temppeli, jossa huhutaan kummittelevan ja olevan muinaisten pappien aarre. Myös aavelaivoista on huhuja. Kuulemma pari baarissa olevaa naispalkkasotilasta tuntevat saarella vartioivia Black Fistejä. Joukko vihaisia satamatyöläisiä raivoaa naisille siksi että satama on seis majakan sammuttua. Satamatyöläisillä ei ole hajuakaan siitä kenen se temppeli on. Käyn Milon kanssa puhumassa Kelemvorin papin Veli Keefen kanssa ja hänen mukaansa saarella ei todennäköisesti ole epäkuolleita. Siltä varalta että siellä on niitä, saamme pari pullo pyhää vettä mukaan. Hän uskoo että saarella on ollut Triadin temppeli. Kursk menee puhumaan Black Fistien kersantti Hurnin kanssa, Heskan kauppiaskillan ja Briz sekä Shamash Sokolin huoneen edustajan kanssa. Hurnin mukaan eri osapuolet syyttelevät toisiaan siitä ettei majakka toimi, mutta kukaan ei ole käskenyt häntä tekemään asialle mitään. Seuraava vaihtomiehistö on vuorossa vasta myöhemmin. Hän ihmettelee myös sitä, että Grim on vapaaehtoisena mennyt saarelle vaikka se on surkea sijoituspaikka. Naispalkkasotilaat olivat maininneet, että Grim oli puhunut aarteesta. Kukaan ei lupaa meille palkkiota työstä. Lähdemme aamulla lautalla saarelle. Lautturin mukaan vahdinvaihto on kerran kolmessa päivässä. Viime vaihto oli pari päivää sitten, mutta Sokolilaisia ei ole käynyt viikkoihin. Sokol Keep on kaksikerroksinen. Lisäksi saarella on majakka ja varastorakennuksia. Saarella odottavat Darvak, Shandra ja Dorin. Igan Sokol sekä Black Fistit ovat kadonneet pari päivää sitten. Majakka toimii taikuudella ja saamme avaimen jolla pääsee majakkaan. Linnoitus on alunperin tehty puolustustarkoituksissa, mutta osa on muutettu kartanoksi suurilla ikkunoilla. Majakka on linnoituksen eteläkärjessä ja sen korkein torni. Tornissa on vartijoiden majoitustiloja ja näyttää siltä että he ovat poistuneet varusteineen. Majakan huipulla on taikakristalli, mutta se ei hehku. Kirjasto on tyhjennetty kirjoista; ne löytyvät Iganin sviitistä. Toimistossa on myös paljon papereita kirjoituspöydällä. Siellä on myös luonnos Tyrin pyhätöstä. Huoneessa on maalauksia Tyristä. Henget pudottelevat ja liikuttelevat tavaroita välillä. Itätorni on vanhaa linnoitusta ja käytetty varastona. Pölyisten huonekalujen taakse on piilotettu teljetty ovi, jonka alaosasta on irroitettu pari lautaa. Takana on on Tyrin pyhättö. Siellä on paljon kirjoja ja kääröjä. Kirjatelineellä on Iganin päiväkirja. Hän oli aloittanut etsinnän hetken mielijohteesta, mutta kun kirja Tyristä oli tippunut hänen syliinsä. Viimeisellä sivulla on muistiinpanoja aarrejahdista ja salasanoista, kirouksista jne. Onneksi mukana on kirja kulteista, johon viitataan. Siinä puhutaan lonkeropäisestä jumalasta. Henki liikuttaa Milon hattua, ja aloitan keskustelun sen kanssa. Saamme tietää että henki  on Tyrin pappeja jotka olivat mukana tuhoamassa pahan temppeliä. Grimin ahneus ja Iganin uteliaisuus ajoivat heidät etsimään ja ryöstämään temppeliä. Länsitornissa on pahan temppeli. Hengen mukaan Igan on kuollut ja temppelissä on pahoja henkiä. Länsitornin kellarissa on kaivettu maata. Lattiassa olevaan reikään on kulkenut köysi, joka on katkaistu. Kolmimetrinen kivilaatta on täynnä kuluneita glyphejä. Kiveen on kaiverrettu käden kuva. Vaikuttaisi siltä että kivilaatta on liikkunut takaisin kuopan päälle, sulkenut sen ja katkaissut köyden. Päiväkirjan ohjeen mukaan tehtynä kivilaatta katoaa. Sovimme talonmiehen kanssa että jos meitä ei näy pariin tuntiin, hän poistaa laatan. Pudotusta on neljä metriä, mutta onneksi köysiä riittää. Lattia on mudan peitossa. Mudassa on jälkiä, jotka johtavat messinkioven läpi. Oven takana on tasanne ja pari alkovia (hautoja). Niiden jälkeen on seuraava messinkiovi. Lattia viettää alaspäin. Paikka on ollut joskus veden alla. Siellä on pari korallista haarniskaa. Haarniskat "yllättäen" aktivoituvat. Molemmat lohikäärmeensukuiset haavoittuvat vakavasti taistelussa. Seuraavassa luolassa on sedimentin täyttämä kuoppa. Seinässä on kapea reikä. Perällä on ovi, jonka kahvassa on verinen jälki. Vesi virtaa kuoppaan päin ja lattia on liukas.  Shamash kiinnittää seinään köyden kaiteeksi. Tunneli nousee ja sen varrella on pari tyhjää huonetta. Perällä on pyhättö, jossa on lonkeroinen kalanpäinen jumalankuva ja se kylpee vihreässä valossa. Patsas esittää demonilordi Dagonia, syvyyden prinssiä.  Patsas ja alttari ovat korokkella, muualla on limaa ja likaista vettä. Huoneessa on painostava tunne, joka on lähtöisin alttarista, ei patsaasta. Alttarin luona on ruumis, taikasauva ja verta alttarilla. Patsaan ympärillä olevassa altaassa on vettä, verta ja toinen ruumis. Vedestä nousee neljä luurankoa, sekä Black Fist, sekä Igan. Pari ghoulia liittyy mukaan selustasta. Pilaamme alttarin ja patsaan pyhällä vedellä ja tuhoamme molemmat. Iganilla on kultaa ja taikasauva, altaassa irtokolikoita jotka kaikki keräämme. Pahan patsas on jadea, mutta emme haluaisi viedä niitä sillä patsas on varmasti kirottu. Viimeinen huone on hautakammio, josta löytyy Grim, sekä neljä sotilasta, kaikki nälkiintyneitä. Grim on ilmeisesti ahneuksissaan tappanut Iganin. Otamme heidän saaliinsa ja ruumiit mukaan. Vangitsemme Iganin ja pelastamme sotilaatkin pois luolasta. Aarteessa oli epäilyttäviä messinkilevyjä. Grim hirtetään aatelisen murhasta. Myymme jaden ja messinkilevyt, mutta pidämme taikasauvan (Detect Magic).


  • on 1459253233:


    Hienoa, että pääsi välillä pelaamaan ja jopa kolme seikkailua kerralla! Ensimmäisessä ei tarvinnut edes tavernasta poistua  ;D Kiitokset Kentille pelistä.


    Juu velekam! The Undesirables on hauska ryhmä, jonka miehistörotaatio on tuuliviirimäinen. Olen kirjoittelemassa Karrivikiin pitempää juttua kamppiksesta, mutta Karriviki nikottelee kovasti, joten ehkä laitan matskun yleiselle keskustelupalstalle. Ja mahtavaa tuollainen muistiinpanojen kirjoittelu, siitähän joutuu antamaan hautausmaalla asuvalle aasimar-druidille Inspiration pointin.

    Delta Greenissä pääsi pelaamaan Father Master-Doctor O'Malleytä (Doctor of Theology, Master of Psychology), hah!moa, jonka olin väsännyt joskus vuonna 1995. Nahkatakkia ja farkkuja pitävä katolinen nuorisopastori Bostonista, joka tykkää ajella ympäriinsä prätkällään. Tosin nyt oli menty 4 vuotta eteenpäin, joten nuorisopastorin hommat olivat vaihtuneet mielenkiintoisempaan, eli manaajan pestiin Pyhässä Äitikirkossa. Äärimmäisen pätevänä psykiatrina O'Malley huomasi, että ryhmän muut jäsenet ovat sisältäpäin täysin rikki. Mikään voima from beyond ei ole pelottanut niin paljon kuin ryhmän sosiopaatit kylmine silmineen. Olisi pojille ja tytölle tarvetta psykoterapialle. Onneksi sellainen löytyy ryhmästä.
  • D&D:ssä kuultiin myös monia perättömiä väitteitä Jebin mielenterveydestä, mutta minkä sille voi että täällä multiversumin laidalla kaikki ovat niin Vihjeettömiä siitä, miten maailma oikeasti toimii... Sitten kun vielä vain löytäisi oven joka vie takaisin Sigilin linnunhäkkiin kaiken keskelle...

  • on 1459281948:


    D&D:ssä kuultiin myös monia perättömiä väitteitä Jebin mielenterveydestä, mutta minkä sille voi että täällä multiversumin laidalla kaikki ovat niin Vihjeettömiä siitä, miten maailma oikeasti toimii... Sitten kun vielä vain löytäisi oven joka vie takaisin Sigilin linnunhäkkiin kaiken keskelle...


    Faerûnin tavat ovat omituiset Kivun Ladyn ovien kaupungissa eläneelle, muutenkin palvovat jumalia. Miksi ihmeessä? Hehän ovat vain kovempia olentoja.
  • Jeh, talojakin saa kuulemma polttaa ilman pelkoa ikuiseen kadotukseen joutumisesta!
Sign In or Register to comment.