Olemme päivittäneet yhdistyksen verkkopalvelun tietosuojaselosteen vastaamaan EU:n tietosuoja-asetuksen (GDPR) vaatimuksia.
Tietosuojaselosteessa kerromme, mitä henkilötietoja keräämme yhdistyksen verkkopalvelun käyttäjistä, miten käytämme niitä ja miten huolehdimme niiden suojaamisesta.
Seloste on luettavissa täällä
Olemme myös päivittäneet yhdistyksen verkkosivujen käyttöehdot. Verkkosivuston käyttö edellyttää, että käyttäjä sitoutuu noudattamaan näitä käyttöehtoja. Käyttöehdot muodostavat sitovan sopimuksen sinun ja yhdistyksen välillä.
Tutustu huolellisesti näihin käyttöehtoihin. Käyttämällä verkkosivustoa vahvistat lukeneesi, ymmärtäneesi ja hyväksyneesi käyttöehdot sekä antaneesi suostumuksesi käyttöehdoissa kuvattuun henkilötietojen käsittelyyn.
Käyttöehdot ovat luettavissa täällä
"Rolling Thunder" MechWarrior-kampanja
Free Worlds Leaguen "First Regulan Hussars"-rykmentin raskaan "Rolling Thunder"-komppanian operaatio kapinoivalla Tiber:n planeetalla vuonna 3025 jatkuu. Vaikka voitto saavutettiin edellisessä taistelussa ilman omia tappioita (Esteban Rodriguezin kovasta yrityksestä huolimatta) se oli henkisesti raskas kapteeni Cameron-Jonesille joka joutui taistelemaan vanhaa akatemiatoveriaan kapteeni Mitchelliä vastaan. Pieni lohdutus oli se että oppikirjamaisella selustahyökkäyksellä Cameron-Jones onnistui lamauttamaan Mitchellin Marauderin reaktorin, jolloin hän antautui elävänä. Hänen miehensä tekivät samoin ja ainoaksi kuolonuhriksi jäi epäonninen luutnantti Marshall jonka Griffinin pään tuhosi onnekas laukaus DeVriesin Hunchbackin AC-20:stä.
Mechwarriorin perinteiden mukaisesti taistelua ei käyty viimeiseen mechiin vaan "Mitchell's Marauders":n mechitappiot olivat 25% kokonaistonnistosta (Moottorivikainen Marauder, päätön Griffin ja jalaton Stinger). Komentajan vaihdolla ja mechien korjauksella sekin komppania on takaisin taisteluvalmiudessa muutamassa kuukaudessa. Rajoitetusta luonteestaan huolimatta Rolling Thunder pääsi jakamaan taistelun aikana 500 pistettä vahinkoa aiheuttaen 4 kriittistä osumaa (plus pois ammutut 2 jalkaa ja pää). Rolling Thunder säästyi maineensa mukaisesta agressiivisesta hyökkäyksestä huolimatta vähillä vahingoilla ja Marauderista saatiin kovasti kaivattu PPC varaosaksi.
Comments
Mahdollisten miinakenttien välttämiseksi etenemisreittejä harkittiin tarkkaan. Pari hyppykykyistä mechiä pyrki viemään taistelun vihollisen luo muiden keskittyessä tuhoamaan vaarallisimmat tykkivaunut. Ennen tuhoutumistaan ne onnistuivat vahingoittamaan luutnantti Cannyn mechiä pahasti ja pahimmillaan kaksikin niistä pääsi kerralla keskittämään tulta yhteen mechiin. Canny sai kapteeni Cameron-Jonesilta luvan vetäytyä, mutta päätti jatkaa taistelua. Hänen onnensa oli kuitenkin loppumassa uusien osumien kumahdellessa Ostsolin päähän ja hän haavoittui niin pahasti että menetti väliaikaisesti tajuntansa. Vihollisen vetäytyessä läpi kaupungin hyppymechit etenivät talojen katoille ja keskustan kaduille, suoraan taloissa väijyvän jalkaväen ristituleen. Jalkaväellä oli kiväärien lisäksi konekiväärejä ja jopa liekinheittimiä ja lasereita. Mechit väistivät niitä kauemmas ja kopistelivat taloja kauempaa. Pian viimeiset vaunut pakenivat jättäen jalkaväen ja yhden paljon kaivattuja SRM-laukaisualustoja sisältävän Scimitar-tankin jälkeensä. Nämä antautuivat välittömästi. Marikin moottoroidun jalkaväen saapuessa paikalle ottamaan kaupungin haltuunsa paikallinen siviililääkäri hoiti luutnantti Cannyn sekä antautuneen jalkaväen vammat. Loput jalkaväkimiehet komennettiin sammuttamaan liekinheittimillä sytyttämäänsä taloa.
Vihollistappiota tuli yhteensä 200 tonnin edestä tuhoutuneita vaunuja, yksi vahingoittunut ja yksi kaapattu Scimitar (yhteensä 70 tonnia), sekä 70 tonnia paenneita vaunuja. Jalkaväkitappioita oli 27 miestä, joista 7 kuollutta. Vahinkoa kertyi yhteensä vähintään 200 pistettä, osa vaunuista tuhoutui ylivoimaisessa ristitulessa. Rolling Thunderin tappiot rajoittuivat luutnantti Cannyn haavoittumiseen ja hänen mechinsä menettämään oikeaan käteen sekä Jansenin Hermes II:n menettämään vasempaan käteen. Hyvä onni pelasti parilta AC-dekapitaatiolta.
Tämän jälkeen Tiberin kapina julistettiin voitetuksi ja Rolling Thunder kierrätettiin Hong Qiaon planeetalle siellä viimeiset viime vuotta kiehuneen sissisodan vastaisiin toimiin. Matka sinne antaa mahdollisuuden korjauksiin, mutta monet varaosat ovat vielä matkalla kun Rolling Thunder laskeutuu Hong Qiaolle.
Rolling Thunder vaihtoi valvonta-aluetta pariinkin otteeseen ennen kuin heidätt sijoitettiin kapinallisten "Third Route Army":n reviirille. Useiden väärien hälytysten ja havaintojen mechien jäljistä jälkeen Attack Lancen ollessa partiovuorossa kapinalliset iskivät yhden alueen varuskunnista kimppuun. Kapinallisten ajoneuvojen vetäytyessä viidakon suojiin Rolling Thunderin miehet olivat innoissaan; viimeinkin mecheille sopivia vastustajia! Luutnantti Cannyn johtamana partio pääsi nopeasti paikalle ja löysi viidakkoon johtavat jäljet. Kersantti Karlevski (ja kaikki pelaajat) näkivät ansan, mutta Canny ei aikonut luovuttaa. Xinhuai-joen laaksossa he sitten marssivat väijytykseen.
Ensimmäinen merkki vihollisen kalustosta oli kolme valtavan kirkasta infrapunajälkeä, jotka vilahtelivat korkealla lehvästön takana. Hyppymoottorien kohinan saattamana kokonainen keskiraskas mechilance laskeutui partion ympärille. Pian mukaan liittyivät joen rantapöheikössä piilotelleet jalkaväkisissit jotka keskittivät tulensa lähimpiin mecheihin (mm. Karlevskin Wolverineen). Molempien puolten mechien liikkusessa suojasta toiseen hyppimällä tulilinjat olivat harvoin vapaana ja moni laukauksista hajosi puiden oksistoon. Muun lancen vetäytyessä luutnantti Cannyn ympärille pois veden ja jalkaväen luota Karlevski päätyi toisenlaiseen taktiikkaan. Kokemukseensa luottaen hän päätti ryhtyä murskaamaan kevyempiä vihollismechejä hyppäämällä näiden päälle. Hänen ensimmäinen uhrinsa oli vihollisen kauimmaista laitaa hoitanut Wolverine. Saman tonniston mechin pudottaminen kertaosumasta ei ollut mikään helppo homma taitoerosta huolimatta. Karlevskin Wolverinen polvi tömähti kuitenkin sopivasti vihollismechin päähän ja sen kaatuminen pää edellä viidakon pohjaan viimeisteli iskun. Lyhyiden taisteluetäisyyksien takia lähitaistelulta ei vältytty muuallakaan. Väijytyksestä säikähtänyt Canny päätti kuitenkin tässä vaiheessa vetäytyä, ja komensi muun lancen suojaamaan. Nopeat kevyet mechit huomasivat tämän ja hyppivät reitille yrittäen estää johtomechin karkuun pääsyn. Alle minuutissa tämä hyppivä melee oli siirtynyt joelta ja Karlevski onnistui pudottamaan vielä muiden vahingoittamat Jennerin ja Phoenix Hawkin pääosumilla. Viimeisenä kentälle jäänyt Assassin hyppäsi tiehensä ja sissit liukenivat aluskasvillisuuteen.
Taistelun jälkeen lupa käyttää Infernoja vihollista ja viidakkoa vastaan heltisi viimein. Lisäksi komppanian teknikot suorittivat toisenlaisen ihmeen onnistuessaan Frankenstein-operaatiossa liittämään Cannyn Ostsoliin vihollismechistä irroitetun (vääränmallisen) käden ja saadessaan sen toimimaan täydellisesti. Viiden kuukauden hedelmättömän etsi-ja-tuhoa tehtävien sarjan Reguluksen sodanjohto ymmärsi viimein luovuttaa ja siirsi Rolling Thunderin toisille kentille. Koko Ensimmäisen Reguluksen Husaarien kohteena oli Lion vastainen raja jolla jatkuviin provokaatioihin Janos Marik oli päättänyt vastata samalla lääkkeellä.