Olemme päivittäneet yhdistyksen verkkopalvelun tietosuojaselosteen vastaamaan EU:n tietosuoja-asetuksen (GDPR) vaatimuksia.
Tietosuojaselosteessa kerromme, mitä henkilötietoja keräämme yhdistyksen verkkopalvelun käyttäjistä, miten käytämme niitä ja miten huolehdimme niiden suojaamisesta.
Seloste on luettavissa täällä
Olemme myös päivittäneet yhdistyksen verkkosivujen käyttöehdot. Verkkosivuston käyttö edellyttää, että käyttäjä sitoutuu noudattamaan näitä käyttöehtoja. Käyttöehdot muodostavat sitovan sopimuksen sinun ja yhdistyksen välillä.
Tutustu huolellisesti näihin käyttöehtoihin. Käyttämällä verkkosivustoa vahvistat lukeneesi, ymmärtäneesi ja hyväksyneesi käyttöehdot sekä antaneesi suostumuksesi käyttöehdoissa kuvattuun henkilötietojen käsittelyyn.
Käyttöehdot ovat luettavissa täällä
Leiri, Märkiö, 06.-08.07.2012
The user and all related content has been deleted.
Comments
Tuonne pitäisi jopa päästä ellei lomaa peruuteta tai muuta tämän kevään teemaan, perseilyä perseilyn päälle ilman rajoja tai taukoja, sopivaa ilmaannu.
Kyseinen "Pave" on jo osalle näkötuttu.
Huom! Tällä kertaa leirisaarnan saa myös viittomakielisenä!
Se on hieno. Se on hyvä. Sen toinen painos tuli ja on käyty poistamassa (ensimmäinen myytiin loppuun heti eikä tätäkään riitä kaikille). Kyseessä on kovasti kehuja saanut suomalaisten pelinkehittäjien "masters of orion" tyyppinen avaruuden valloitus lautapeli. Tutkitaan uusia heksoja, rakennetaan kolonisaatioita, kerätään resursseja, kehitetään teknologiaa, rakennetaan laivastoa ja kähistellään muiden pelaajien kanssa esimerkiksi galaktisesta keskustasta. Pelaajia 2-6. Takakansi väittää pelin kestävän 30min per pelaaja eli ei liian raskas. Toivon pääseväni pelaamaan tätä leirillä. Kuka niitä roolipeleja haluisikaan pelata?
Eclipse -lautapeli
http://www.fantasiapelit.com/index.php?main=ai&kat=single&mista=indeksi&etsittava=_137665
Peruspelissä lähinnä ohjukset ovat aika rikki ja iridian empire vai mikä olikaan on rotuna aika jätettä, molempiin on yleensä örkissä sovellettu muutamaa omaa sääntöä.
Minä. Kyllä sitä aina mieluummin pelaa roolipelejä.
Täähän on sun kriittisyydellä suorastaan ylistystä! Ja onneksi aina voi pelata humaneja.
T&T varaa autopaikat! Soitellaan lähempänä.
Mikähän peleistä olisi sopivin? Joku The One Ring varmaan on tarpeeksi simppeliä?
Jos tuon paikalle tuoretta lihaa onko hänen summa 20 euroa + 10 euroa (ekan vuoden "eka fiksi on halvempi" -etu)?
Kyllä. Tosin eka vuorokausihan on ilmainen eli jos tykkää meiningistä ja haluaa jatkaa, sitten voi myös maksaa liittymismaksun.
Edit: Ainakin näin on ollut aikaisemmin tällaisissa tapauksissa. Mun eka leiri ikinä oli Lankisen järjestämä Faba-leiri keväällä vuonna '94 (kai?), joka oli maksullinen. Maksoin 100 markkaa leiristä, en muista oliko jäsenmaksua tuolloin.
Itse ajan tapiolasta leirille aikaan X, aika X selvenee lähipäivinä. Autoon mahtuu kyllä vaikka koukkaus keravalle onkin kohtalainen, tosin jos pääset esim leppävaaran asemalle junalla niin koukkaus muuttuu olemattomaksi.
Eilen tuli pelattua keravan pelikerhossa eka peli tätä, ihan mukava peli mutta jälkeenpäin jäi askarruttamaan että miten ne hitit combatissa pitää sääntöjen mukaan sijoittaa ja en oikee löytäny ohjekirja PDF:stä sitä.
Muinaiset pyrkii aina tuhoamaan aluksen tai vahingoittaa isointa? Mutta hyökkääjäkö sen päättää että mihin ne hitit asetetaan? ja pitääkö ne heittää kerralla kaikki vai esim että cruiserit ampuu dreagthnougtteja ja interceptorit cruisereita? Onko Depelillä tai Erisillä tähän jotain sääntöä tiedossa? Jos pelataan niinkuin tuolla pelikerhossa niin että ammutaan aina isointa eka niin siitä dredistähän voi rakentaa kauheen tankin ilman aseita ja interceptorit ampuu missileitä kun ne on niin nopeita ja kuolevat viimeisenä?
Muinaiset tosiaan osuvat joko jo haavoittuneeseen kippoon tai sitten isoimpaan mahdolliseen mihin sillä nopanheitolla voi osua.
Ja täydet ohjukset + 2x +3 tietokonetta on se voittajan valinta ilman sääntöjen säätämistä...
Jene Rodriguez, Heavy Gunner (Heavy Flamer)
Burk Canten, Weapons Specialist (Handheld Combat Shotgun + Combat Knife)
Thelius Galt, Tech-Priest Enginseer
Urok, Ogryn ('nuff said)
Cottar "Teeny" Gamwich, Ratling (Sniper)
Zara Harper, Commissar
Peli käynnistyy tietenkin vain jos saadaan tuo 4 pelaajaa.
Mukana, jos saan valita Urokin!
Jotenkin en yllättynyt yhtään hahmotoiveestasi. :P
Toinen vaihtoehto olis ollut se snipukentti. Kaarti on muuten aika tylsä, mutta kun on noita ali-ihmisiä tarjolla niin heti alkaa kiinnostamaan, kun pystyy revittelemään enemmän! I'm just sucker for them comic sidekicks. :P
Mukana, jos ei ole pakko valita Cottaria.
Heh, mä olen nähnyt yli puolet tuosta sarjasta, joten tiedän missä mennään (mennään ryntäämällä läpi miinakentän ja muita järkevyyksiä). Jäin muistaakseni jaksoon nro 7 kun digiboksista pamahti kovalevy ja sinne meni loppusarja.
Komissaariahan saa hamuta, mainittakoon, että ko. komissaari on naaras.
Sisäfilettä tai jotain muuta grillattavaa määrissä, mahdollisesti jotain juotavaakin!
Toi ensimmäinen leiripäivä ilmainen on tosin vähän vanhentunut joskin virallisesti usein mainittu käytäntö. Ilmeisesti joustamista löytyy kokonaiseen leiriin asti ton ilmaisuuden osalta. Eiköhän sekin oo jo aika jees, kun leirimaksun joutuu tällä leirillä kuitenkin maksamaan.
Kuten depili sanoi, kunnon syömistä ja juomista, makkaranpaistoa leirinuotiolla. Muuten normaali leirivarustus. Frisbee vedessä pulikointia varten. Ainakin viime vuonna oli ihan parhautta kun oli kaksi frisbeetä. Tosin nyt ei taida olla niin lämmin vesi kuin viime vuonna, silloin oltiin lauantaina 6 tuntia putkeen saunomassa/järvessä. Vesileluja mukaan.
Oli tosiaan toka peli ja eka peli sääntöjen lukemisen jälkeen, joten pientä epäselvyyttä välillä oli. Aika mukavan simppelit noi säännöt kuitenkin on. +2 +2 computer missileboatit oli tässä ekassa pelissä aika murhaavia. Tosin luulis missilelaivoja vastaan kunnon shieldeille varustettujen laivojen voittavan... Pitää jossain vaiheessa noi orcin houserulet kysäistä, mutta vielä ei jengi abusaa systeemiä niin ei tarvitse niitä suoraan ottaa käyttöön. Lukaisen säännöt uudemman kerran läpi niin leirillä menee sit kaikki jutut varmasti oikein.
Hauska peli oli. Macillä tosin kävi aika paska tsägä, kun ympäriltä löytyi vain tyhjiä galaksin osia. Tässä pelissä laivastot oli viimeiseen asti pimpattuja ennen liikahtamista, backstabbaystä tuli tarpeeksi ja voitto irtosi yhden pisteen turvin eli tasaistakin oli.
Näin tuosta nimestä ymmärsin. It's an equal opportunity job.
Edit:
Oho, mites tää olikin jo toisella sivulla, noh, komizzar ja snipu minuakin kiinnostaa.
Eli Peisalle komissaari, ryhmän johtaja siis ja Bökelle snipu. Everyone's happy now. :P
Juu, eiköhän, tosin lähden ehkä jo klo 15 aikaan sinne.
Otan myös snorklauskamat mukaan - awesome!
Uusi rekry tulee mukaan jos on toipunut huomiseen mennessä sairaudesta niin paljon että pääsee töihin.
Vähän hämärän peitossa vielä varustautuminen leiriä varten, varmaan halpa-colaa ja kaalia tulee evääksi.
Snorklauskamat? Märkiön järvessä näkyvyys on varmaan jotain 30cm, vesi on ihan helevetin humuspitoista.
Veikkaan, että KURRYn vesipedoille suunnitellaan uutta ansiomerkkiä.
Tuolta näkee ajankohtaisen vesien pintalämpötilan. Lähimmät verrokit Märkiöjärvelle voisivat olla Lohjajärvi ja Tuusulanjärvi. Niissä vesi on melkein 20 asteista ja koska Märkiöjärvi on niin snadi, siellä on yleensä 1-2 astetta lämpimämpää. Ei päästä kyllä lähellekään viime vuoden 26 asteen lämpötiloja. Vissiin tulee vietettyä hieman vähemmän aikaa vedessä. Saapa nähdä.
Onhan se, mutta ainakin omasta mielestä hyvin peliteknistä. Jos tyyppi on kiinnostunut pelin tunnelmasta/hahmoon eläytymisestä, sitten ehkä mieluummin enempi storytelling -peli, mutta jos on ns. pelimiehiä
Pitää katsoa pääseekö kesäleirille ja minä päivinä.
Maksoin leirimaksun äsken tilille.
Mutta olihan se katuvainen ja komissaari teki jotain mitä ei ole koskaan aiemmin tehnyt: antoi anteeksi toilailut.
Oi kyllä hauska peli ja Peisalla ihan helvetin osuva komissaarihahmo, joka lihaa säästämättä ja propagandasta tinkimättä piti jopa catachanin karpaasit kasassa. Lopussa taisi tuhlata vähän bolt-pistoolinsa kuteja vihollisiin, muuten ampui joko omia haavoittuneita tai muita niskureita. Vähän softiks Zara vetäs kyl tosiaan maaliviivalla, varmaan yön synkkinä ja hiljaisina tunteina kävi läpi tapahtunutta.