Ta-daa!
Hyrnen suvun kartanolle on vihdoin löytynyt kuvamateriaalia ja pohjapiirros. Kartanontornin (Keep) rakenne on kopioitu hyvin vähäisin muutoksin Irlannista löytvän
Trim Castlen normannilinnoituksesta.

Pihaa ja ovea suojaavat rakenteet.

Kartanontornin poikkileikkaus.

Kartanontornin pohjapiirros. Toistuu ovea lukuunottamatta kaikissa kolmessa kerroksessa.
Jos joku haluaa varailla pohjapiirrustuksesta huoneita, niin huomautan seuraavista yksityiskohdista:
1. Kerros on täytetty
2. Kerroksen itäpuolen pieni huone on täytetty.
3. Kerroksessa länsipuolen iso huone sakaroineen, sekä siihen katolla liittyvä lounaispuolen puutorni ovat Lordin huoneisto.
3. Kerroksen itäpuolen iso huone on linnan Yläsali, jossa järjestetään tärkeimmät vastaanotot.
Muut tilat ovat periaatteessa suunnittelematta, mutta katolla olevista neljästä puutornista vain koillis- ja lounaispuoleiseen pääsee kulkematta katon kautta taivasalla.
Comments
Kartanolle on nyt oma sivu, jossa on kartta huone huoneelta
http://www.kurry.fi/viki/index.php?title=Pitk%C3%A4j%C3%A4rven_Kartano_%28Tulen_ja_J%C3%A4%C3%A4n_Laulu%29
Kahdestakymmenestä kahdesta huoneesta seitsemäntoista on vapaina, jos pelaajat haluavat katsella hahmoilleen huoneita tai muuten vaikuttaa kartanon layouttiin.
Oon muuten käynyt Trim Castlessa, ja on huikea mesta.
On pelattu leireilläkin. Itse asiassa jopa useampaa eri ryhmää, jotka kaikki liittyvät samaan kampanjaan. Osallistumisesi puute on tässä tapauksessa suorassa suhteessa leireiltä poissaolosi määrään.
Vapaita huoneita ovat:
2. Kerros:
7, 8, 9, 10 ja 12
3. Kerros:
16, 17 ja 18
5. Kerros:
19, 20, 21 ja 22
Näihin pitäisi saada asutettua ainakin:
Ser Lawrence Hyrne perheineen
Mya Hyrne
Nymeria Hyrne
Myan kirjasto
Nymerian korpit
Eli tilaa kyllä riittää, mutta jos haluatte esimerkiksi lämpimän eteläpuolen huoneen (12 ja 18), viileämmän pohjoispuolen huoneen (10 ja 16), huoneen josta näkee auringonnousun (17) tai -laskun (14 ja 15), erittäin yksityisen huoneen (kattokerroksen 19, 20, 21 ja 22) tai haluatte keksiä tyhjälle salille (7) käyttöä, niin kirjoittakaa tähän ketjuun viestiä.
Huone 11 sen sijaan ei ole vapaiden huoneiden listassa. Jos haluat itäpuolen huoneen, niin kolmoskerroksessa on vapaana huone 17. Jos taas pitäisi olla samassa kerroksessa kirjaston kanssa, niin vaihtoehtoina ovat huoneet 9, 10 ja 12.
Jos ehdottomasti haluat huoneen 11, niin sitten Linnanvouti täytyy häätää asumaan huoneeseen 10 tai 12.
Tämähän käy.
Sitten pitäisi vielä asuttaa Ser Lawrence ja perhe. Melkein sanoisin, että huoneiden 8 ja 9 muodostama "asunto" on paras siihen.