Olemme päivittäneet yhdistyksen verkkopalvelun tietosuojaselosteen vastaamaan EU:n tietosuoja-asetuksen (GDPR) vaatimuksia.
Tietosuojaselosteessa kerromme, mitä henkilötietoja keräämme yhdistyksen verkkopalvelun käyttäjistä, miten käytämme niitä ja miten huolehdimme niiden suojaamisesta.
Seloste on luettavissa täällä
Olemme myös päivittäneet yhdistyksen verkkosivujen käyttöehdot. Verkkosivuston käyttö edellyttää, että käyttäjä sitoutuu noudattamaan näitä käyttöehtoja. Käyttöehdot muodostavat sitovan sopimuksen sinun ja yhdistyksen välillä.
Tutustu huolellisesti näihin käyttöehtoihin. Käyttämällä verkkosivustoa vahvistat lukeneesi, ymmärtäneesi ja hyväksyneesi käyttöehdot sekä antaneesi suostumuksesi käyttöehdoissa kuvattuun henkilötietojen käsittelyyn.
Käyttöehdot ovat luettavissa täällä
Piti tässä käyttää pukua taas kertaalleen ja törmäsin pariin kysymykseen mitkä jäivät mietityttämään. Lohenoja varmaan osaisi kertoa vastaukset mutta kun... Joten tietääkö kukaan muu täällä?
1) Mihin kohtaan kravaattia solmioneula kuuluu kiinnittää? Keskelle? Alemmas? Ylemmäs?
2) Miten paidan hihojen kuuluu olla takin hihojen kanssa? Kuuluuko niiden pysyä piilossa takin alla vai näkyä vähän takin alta?
Comments
Osaako kukaan kertoa kohtaan 1) mitään?
Tämä siis sellaisella "pinni" -tyyppisellä solmioneulalla (solmionpidike lienee oikea termi), jos käytössä on pieni "neula"-neula niin se tullee ylemmäs. (Tästä en ole kyllä varma.)
Solmioneula tulee takista riippuen ylimmästä takin napista lukien yhden napinläven verran ylemmäs, yleensä seuraavan kahden napinläven väliin. Ja huomaa: yleensä on tyylikästä ja sopivaa pitää suora solmiopidike 45 asteen kulmassa alaspäin, solmioneulahan tulee itsessään kaulaan joten siitä ei ole epäselvää (tulee siis solmion solmun läpi kauluksesta toiseen).
Ja jos sulla on "stud" eli sellainen helmipäinen solmioneula / pidike niin se tulee tosiaan about tissien väliin, solmion alaosahan pysyy takin nappien alla ja ylhäällä on solmu joten muualle ei oikein sovi.